banner92

banner93

banner94
25 Haziran 2019 Salı

AB’nin Türkiye’de kullandığı fonların nasıl dağıtıldığını çözmek artık çok güç.

ZORUNLU TASARRUF DEVRİ RESMEN BAŞLADI !......

01 Ocak 2019, 09:48
ZORUNLU TASARRUF DEVRİ RESMEN BAŞLADI !......
Ömer Mihlaç

01/01/2019 İTİBARİYLE BES (BİREYSEL EMEKLİLİK) MECBURUİYETİ GETİRİLDİ

Tasarrufları arttırmayı amaçlayan otomatik katılımlı Bireysel Emeklilik uygulaması 6740 Sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf Ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 01.01.2017 tarihi itibariyle yürürlük kazanmıştı. Firmalar kişi sayılarına göre yürürlük tarihinden itibaren sisteme kademeli olarak geçiş yapacaklardı. İlk geçiş 1000 kişi ve üzeri çalışanı olan işyerleri için 1.1.2017’de gerçekleşti. İkinci geçiş dönemi de çalışan sayısı 250 ile 999 arasında olan işyerleri için 1.4.2017 tarihinde geçildi. 01.01.2019 tarihinde başlayarak personel sayısı 5 (dahil) ve üzeri olanlar BES zorunlu tasarrufa tabi.

Otomatik Bes Kesintisi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, gönüllü katılım esasına dayalı birçok kişi tarafından para biriktirmek, emeklilik dönemindeki gelirlerini arttırmak gibi amaçlarla dâhil olunan bir birikim sistemidir. Sisteme katılan kişiler her ay düzenli olarak sisteme katkı payı ödemesi yaparlar. Ödenen bu katkı payları Takasbank’ta kişilerin T.C. Kimlik numarasına açılmış bir hesapta birikir, aracı firmalarsa sadece ödenen katkı paylarını ve biriken parayı belirlenen yatırım araçlarında değerlendirir.

Bireysel Emeklilik Sistemi aslında bireysel olarak katılımın sağlandığı bir sistemdir. Ama işverenler de işçileri adına yan hak/sosyal hak olarak grup emeklilik hesabı açarak ödeyen kişi olabilmektedir.

Otomatik Bes Uygulaması ise bunlardan farklı olarak, işçinin sisteme otomatik katılımını sağlamak amacıyla ücretinden katkı payı kesilmesi için işvereni sorumlu tutmaktadır. Firmalar kişi sayısına göre sorumlu oldukları tarihten itibaren katılım şartlarına uyan işçilerinin ücretlerinden bireysel emeklilik katkı payı kesmek zorundadır.

Kişi Sayısı Hesabında Hangi Çalışanlar Dikkate Alınacak?

Otomatik Bireysel Emeklilik kesintisine ne zaman başlanacağını belirleyen şey firmaların planlanan tarihteki çalışan sayısıdır. Personelden Otomatik Bes kesintisi yapabilmek için 45 yaşını doldurmamış olması ve Türk Vatandaşı olması gerekmektedir. Ama kişi sayısına bakarken tüm personelleri dikkate almamız gerekiyor. Örneğin 45 yaşını doldurmuş bir işçi Bes Kesintisi kapsamına girmese bile firmanın kişi sayısı hesabında dikkate alınacak. Kişi sayısı tespit edilirken toplam çalışan sayısına bakılacak, çalışanın Bes kapsamında olup olmaması şartı aranmayacak.

Şöyle ki;

işyerinizde 5 personel çalışmakta bunlardan bir 1971 doğumlu diğer 4 ü 1972 ve daha sonraki tarih doğumlu. Bu durumda personel sayısı 5 olduğundan BES kesintisi  1972 ve sonrası doğumlu olan 4 personel e gelirinin en az %3 ü kadar yapılmak zorunda.

Alt işveren ilişkisi olan işyerleri için kişi sayısı tespit edilirken dikkat edilmesi gereken bordronun hangi işveren tarafından hazırlandığıdır. İşçiler, bordro işlemleri taşeron firma tarafından yapılıyorsa taşeron firmanın kişi sayısı hesabına girecektir. Ama bordro işlemleri asıl işveren tarafından yürütülüyorsa taşeron şirketin değil asıl işverenin kişi sayısında değerlendirilecektir.

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV