banner92

banner93

banner94
21 Eylül 2020 Pazartesi

TAVAK: Avrupa ve Türkiye arasında köprü oluşturmak görevimiz

Z Kuşağı GELDİ!

13 Ağustos 2020, 13:09
Z Kuşağı GELDİ!
 

Gelecek seçimlerde yaklaşık 15-24 yaş arası 13 Milyona yakın seçmen 2023 seçimlerinde oy kullanacak. 2004’lü ve seçim tarihine kadar 2005’liler hem milletvekili, hem de Cumhurbaşkanı’nı seçecekler.

 

En son yapılan yerel seçimlerde de 1.2 milyon yeni ve genç seçmen oy kullanmıştı. Yeni seçmenin kullandığı oylar bazı illerdeki parti değişimine yol açtığı ise özellikle büyükşehirlerde Millet İttifakı’nın başarısı ile ortaya çıkmıştır, ancak bir sonraki seçimler 2023 yılında olursa geçen yıl aramıza katılan yeni seçmen sayısının yaklaşık 10 kat artış olacak. Bu rakamlar net olarak göstermektedir ki ‘’Z Kuşağı’’ seçimlerde belirleyici olacak.

 

Z kuşağı neredeyse hiç gazete bayisine gidip gazete almadı, Z kuşağı ülkenin popüler kanallarında haber izlemedi ama bize göre daha geniş bir yelpazeyle bakıp ülke ve dünya gündemini değerlendirebiliyordu. İnternetin sağladığı kısıtlı özgürlük ortamı ile dünyayı tanıdılar ve entegre oldular.

 

 Peki neydi bu kuşağın farkı? Z kuşağının diğer kuşaklara kıyasla en önemli farkı istedikleri her bilgiye kolayca ulaşabilmeleri olmuştur. Örneğin bizim, doğruyu veya yanlışı araştırmak için kütüphanelere gitmemiz gerekirken, kütüphane onların bir parmağının ucundaydı.  Biz televizyondan izlediklerimizle yetinirken onlar sosyal medya da kanal kurup kendi doğrularını belirtmeyi tercih ettiler. Bizim gazetemiz, bizim televizyonumuz ve bizim sunduklarımızı kabul etmeyip, kendi dünyalarını yansıttıkları ve gördükleri alanlara kaydılar. Bunun merkezinde yer alan sosyal medya ile interaktif bir şekilde siyaseti kendi yaşam biçimlerine göre sentezliyorlar.

 ‘’Rus tankları Berlin'e girene kadar Almanlar Rusya'yı işgal ettiklerine inanıyorlardı Çünkü Alman gazeteleri öyle yazıyordu ...’’

Tarihe geçen şu sözün tekrarlanmaması için at gözlüklerini çıkarttı Z jenerasyonu ve manipülasyona karşı enformasyona ulaştılar.  Eskiden bizler ailemizin etkisi altında kalıp, onlar hangi partiye oy verirlerse onları takip ederdik. Şimdi ise durum değişti!

Z jenerasyonu ikna edilemedi ama ikna etmeyi başardı! Nasıl mı? Bizim bildiğimiz doğruların doğru olmadığını kanıtladılar çoğu zaman. Bunu yaparken de çok zorlanmadılar. Parmaklarının ucundaki dünyaya ulaşarak gösterdiler inandıkları doğruları...

Kimi zaman bir video açıp izlettiler kimi zaman da bir makale bulup okudular. Şimdi ise güç onların elinde olacak ve tercihlerini yapacaklar.

Ülkemizin siyasi konjonktürüne baktığımız zaman partilerin birkaç ortak özelliği olduğunu görüyoruz. Örneğin %10 barajını aşan 5 partinin liderlerinin yaş ortalaması 67’dir. En genç isim olarak HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan öne çıkıyor (53). Türkiye’nin yaş ortalaması ise 33’tür.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan 53 yaşındayken, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise 61 yaşındadır.  

Siyasi parti liderlerinin 65 yaşının üzerinde olması ve tüm parti mensuplarının siyasi lider hegemonyasında olmakla beraber aynı düşünceyi benimsemek zorunda kaldıkları için Z jenerasyonunun kabul edecekleri bir siyaset tarzı değil. Çünkü onlar düşünceleri kabul görmese de açık açık ifade etmek istemektedirler.

Zorunda olmak kelimesi ise Z jenerasyonu için başlı başına negatif bir tarzdır. Dolayısıyla burada bir parti diğer partilere göre Z jenerasyonuna hitap etmeyi başardı diyebiliriz. DEVA Partisi lideri daha genç ve akademik, siyasi ve iş kariyeri gençlerimizin imrendiği cinsten ( Odtü 4.0 ortalama ile mezuniyet). Partisi liyakat sistemine göre dizayn ediliyor, parti içerisinde herkes istediği yorum ve görüşü savunabiliyor, parti içerisinde ötekileştirici söylemler duymak ise neredeyse imkansız.

Ülkemizin dertlerine deva olmak için güçlü bir genç destekçi kitlesiyle Ali Babacan ve DEVA Partisi Türkiye’ye ileride büyük bir değişim getirebilir.Alıştığımız liderlik tarzlarının dışında bir liderlik tarzıyla çıkışını sürdüren Ali Babacan özellikle Z kuşağının ciddi ilgisini çekmiş durumdadır. Popülist ve agresif bir siyaset yerine, dinleyici ve nazik tutumuyla dikkatleri üzerine çeken Babacan demokratik lider görünüşü ise günümüz gençlerinin isteği türden bir liderliktir. Deva Partisinin gençleri dikkate alan ve kulak veren tarzı devam ederse oy oranı mutlaka artacaktır. Özellikle Babacan ve yardımcıları gençlerin izlediği programlarda daha sık görünmeyi ise ihmal etmemeli. Kadın konusundaki dikkat çeken söylemlerinin ise mutlaka parti içerisinde karşılık bulması gerekiyor. Şu an için dikkat çekici yorumlarıyla kadın seçmenlere hitap eden ve onların sorunlarıyla dertlenen bir kadın lider eksikliği ise göze çarpmaktadır. Deva partisi ülke siyasetinde de eksik olan bu noktayı tamamlayabilirse, kadınlar tarafından da ciddi bir ilgi görebilir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV