banner92

banner93

banner94
23 Ekim 2018 Salı

Turizm yatırımcılar derneği üyelerinin 30 yılı dolan arsa taksitlerini bir 49 yıl daha uzattı!

Türkiye’den neden kaçıyorlar?

04 Aralık 2017, 11:11
Türkiye’den neden kaçıyorlar?
Doğan Satmış

Bugünlerde günün konusu, insanların Türkiye’den başka ülkelere göç etmek istemesi. Cumhurbaşkanı’nın sözlerinden de anlıyoruz ki, bazı işadamları da yurtdışına gidiyorlar ve bir takım para transferleri yaşanıyor.

Doğrusu hiç şaşırmadım. Böyle bir trend olduğu malum. Demek ki artık Türkiye’den kaçanların boyutları, ekonomiyi tehdit eder hale geldi.

İşadamlarının, malvarlıklarını güvencede hissetmedikleri ve adalet sistemine inançlarının azaldığını, bu yüzden yakındıklarını duyuyoruz. Ayrıca siyasi desteği olmayan işadamlarının kamu ortaklı iş yapamadığı da hep yazılıyor. Türkiye’de, “kamu ortaklı” veya “kamu onaylı” işler dışında da pek iş olmadığını söylüyorlar.

Ben size asıl, işadamlarının, zenginlerin değil de, sıradan insanların neden gitmek istediklerini anlatmak istiyorum.

Dün bir gazetemizde gazeteci 40 yaşındaki bekar anne Ayşe Acar’ın yanına iki çocuğunu alıp, Kanada’ya yerleştiği anlatılıyordu. Eşinden ayrılan ve yalnız yaşayan Ayşe Acar, evinin tüm eşyalarını satıp, soluğu Kanada’da almış. Gidiş nedenini tam yazmamış ama,  “Memleketin içinde bulunduğu ahval ve şeraitin canımı sıktığı günlerden birinde karar verdim” demiş.

Tahmin etmek güç değil. 40 yaşında, eşinden ayrılmış, iki çocuğu ile yaşayan yalnız bir kadın, üstelik gazeteci, tabii ki iş bulamamıştır, tabii ki çocuklarının eğitimi için harcayacak özel okul parası yoktur, tabii ki ayrıldığı eşinden de yardım görmemiştir. Böyle olunca da, gitmek bir çözüm gibi gelmiştir gözüne. Zaten Kanada’da çocuklarının iyi bir okula kayıt yaptığını söylüyor yazısında. Yani gittiği anda önemli bir sorun çözülmüş oluyor. Bir de iş bulursa, hiç derdi kalmayacak.

Yine dünkü gazetelerde, ünlü şarkıcımız Tarkan’ın da Almanya’dan oturma izni almak için Alman Başkonsolosluğu’na başvurduğu yazılmıştı. Eşinin ailesi Almanya’da yaşıyormuş, 3 milyon Euro’ya Köln yakınında bir ev satın almış, şimdi de oturma izni almak istiyormuş, oraya yerleşecekmiş. Tarkan önemli çünkü Tarkan, Türkiye’nin uluslararası başarısı olan neredeyse tek şarkıcısı.

Televizyon sunucusu Beyaz’ın, Barcelona’da ev kiraladığını, her fırsatta oraya gittiğini yazıyor magazinciler.

Peki Tarkan gibi ünlüleri bir kenara bırakalım, yine sıradan insanlara dönelim. Bu sıradan insanlar; neden gitmek istiyor, Ayşe hanımın sözünü ettiği “Ahval ve şerait nedir” derseniz, bunu tahmin etmek de zor değil.

* Ebeveynler, çocuklarına iyi eğitim alacakları okul bulamıyorlar veya özel okulların fahiş ücretlerini karşılayamıyorlar.

* Çalışanlar, iş bulamıyorlar, buldukları işlerde de yeterli miktarda kazanamıyorlar.

* Küçük işletmeler, Türkiye’de özellikle kamudan iş alamıyorlar. Özel sektörden iş aldıklarında da, ödemelerin aksaması işlerini zora sokuyor. Bürokrasi, giderek daha büyük engel haline gelmiş anlatılanlara göre.

* Büyük patronlar, adalete güvenmiyor, güven hissetmiyor, yatırım yapmak için önünü göremiyor.

* Gençler, askerlik engeli ile karşı karşıyalar ayrıca işsizlik en çok onları etkiliyor.

* Üniversite bitirmek de, lisansüstü yapmak da, doktora yapmak da iş bulmayı kolaylaştırmıyor.

* Kadınlar için iş bulmak giderek zorlaşıyor ve çalışan kadınların sayısı da, oransal olarak azalıyor. Sendikalı çalışan kadın sayısındaki azalma bunu gösteriyor.

* Seküler kesim, yaşam biçimlerinin tehdit altında olduğuna inanıyor.

* Enflasyon ve dövizlerdeki artış, kazançları erittiği için insanlar önünü göremiyor.

* Güneydoğu’daki çatışma ortamı Kürtleri güvensizliğe itiyor.

“Beyin Göçü”nün ne kadar önemli olduğunu tekrarlamaya gerek yok. Elinizde kullandığınız İphone’dan, yüzbinlerce insanın almak için yıllarca sıra beklediği Tesla otomobillere kadar her yenilik, ülkelerinde yaşayamayıp, başka ülkelere göç edenler tarafından bulundu.

Ve İphone’u icat eden Steve Jobs’un ülkesi Suriye’nin hali de ortada…

Doğan Satmış 

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SAYFALAR
  ARŞİV

  banner82

  banner95