banner92

banner93

banner94
21 Temmuz 2019 Pazar

İstanbul Büyükşehir yeni Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yeniliklerle işe başladı

Türkiye Ekonomisinde Ölçülememiş Sektörler

13 Mart 2018, 12:25
Türkiye Ekonomisinde Ölçülememiş Sektörler
Prof. Dr. Faruk Şen
Ekonomimize yönelik birçok araştırmalar yapılmış bulunmaktadır. Sektörel bazda ağırlıklı olarak birçok konu incelenmiştir. Bunlar içinde 6 sektör vardır ki bugüne kadar az incelenmiştir.

1) Kültür Ekonomisi

Türkiye’de Kültür Ekonomisinin Boyutları ilk defa TAVAK Vakfı tarafından geçtiğimiz yıl yapılmış ve Kültür Ekonomisinde 53 ana sektör bazında kültür ekonomisinin ekonomideki yeri değerlendirilmiş ve GSMH yüzde 6,4’ünün Kültür ekonomisinde oluştuğu ortaya çıkarılmıştır. Bu AB ülkelerini ortalaması olan 4,2’den çok daha yüksektir. Buna karşılık Almanya’da 8,9 olan GSMH’daki payı 6,4 olan kültür ekonomisine göre daha azdır.

2) Gastronomi Ekonomisi

Türkiye’nin el atılması gereken sektörlerin arasında yer almaktadır. Gastronomi’de tahmini sayılar ile 17 milyar ile 21 milyar dolar arasındadır. Gastronomi ekonomisinde böyle bir meblağın döndüğünden hareket edilmektedir. Buna karşılık son yıllarda terör olaylarının etkisi, yabancı turistlerin azlığı, Türk halkının fakirleşmesi gastronomi ekonomisinde nasıl bir boyut olduğunu ortaya çıkarmamıştır.

3) Futbol Ekonomisi

Futbol Ekonomisi son zamanlarda değer kazanan ekonomilerin başında yer almaktadır. Futbol Ekonomisi özellikle 4 büyük kulüplerin ekonomik harcamalarına baktığımız zaman ve Türkiye’de yayın haklarını da ele aldığımız zaman çok büyük boyutlara geldiği ortaya çıkmaktadır.

4) Turizm Ekonomisinin 60 sektöre olan etkisi

Turizm konusunda Türkiye’de anlaşılan kanı yılda ne kadar turist gelip ne kadar para harcadığı ve kişi başına harcanan para tutarına yönelmektedir. Buna karşılık Türkiye’de turizmden etkilenen ve yararlanan, bunlarla düşüp kalkan 60 ayrı sektör vardır. Turizm Ekonomisindeki 1 milyon kişinin az gelmesi bu 60 sektöre büyük etki yapmaktadır. Bu konuda da kapsamlı hiç bir araştırma yer almamaktadır.

5) Lojistik Sektöre

Lojistik’te Türkiye özellikle kara taşımacılığında Avrupa ülkeleri arasında eskiden birinci sırada yer almaktaydı. Avrupa Birliği Bulgaristan ve Romanya gibi ülkeleri aldıktan sonra bu ülkelere yeteri kadar para yardımı yapamaması nedeniyle başta Bulgaristan olmak üzere Lojistik sektörünü destekleyip Türk tırlarının önünü kesmeye çalışmakta ve bu konuda Türk tırlarının Avrupa’daki birinciliğinin tehlikeye girmiş bulunmaktadır. Lojistiğe tabi ki deniz ve hava, kargo taşımacılığını da ilave edersek Türkiye’nin güçlü havayolu filosu ile buradaki konumu ortaya çıkmaktadır.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV