banner92

banner93

banner94
06 Temmuz 2020 Pazartesi

URUMÇİ’DEKİ KATLİAMIN 11. YIL DÖNÜMÜ

SU YENİDEN SU...

29 Kasım 2019, 11:34
SU YENİDEN SU...
Ergun GÖKNEL
 

SU YENİDEN SU...

 

Yazımızın bu başlığını okuyunca ne düşüneceğinizi tahmin edebiliyorum!..

 

Diyeceksiniz ki: “Bu adam SU ile kafayı bozdu.”

 

Bu düşüncenizin biraz gerçek payı var. Sebebi de çok basit.

İstanbul oldukça büyük bir susuzluk ihtimali ile karşı karşıya.

Şimdi son duruma bakalım.

 

28 Kasım 2019 saat 09.01 itibarıyla İstanbul’a su veren barajların toplamının doluluk oranı %35,99. Ve de 7 Aralık 2019 gününne kadar kayda değer bir yağış görünmüyor. Arada serpintiler ve bölgesel sağanaklar olabilir, fakat bu yağış susuzluk endişesini ortadan kaldıracak kadar barajları  dolduramaz.

 

Yetkililer bu durum karşısında ne diyorlar; önce yılların projesi Melen barajından söz ediliyor: Sayın Veysel Eroğlu, Melen'in temelini attığında tarihin ve saatini vererek açılış yapacağız demişti. Teknik sorun var. İlave proje geliştirilmiş. Bu proje zaman alacak. İyimser ihtimalle öngörülen süre 3-3,5 yıl. İstanbul 2 yıl üstüste kuraklık yaşarsa ne yazık ki su sıkıntısıyla karşı karşıya kalır. Ne yazık ki 20-25 yıllık s üre içinde Melen Barajı çözülmemiştir. Bu projenin bitirilmesi şarttır. Gövdenin tercih edilen betonarme sistem yerine başka bir sistemin yapılması gerektiği durumu var. DSİ'den hızlı, önemli bir hamle bekliyoruz. Buradan istirham ediyorum, gerek sayın bakana gerekse sayın Cumhurbaşkanına. İnşallah o ilişkiyi kurarız, Melen suyu gelir.”

 

“İnşallah” kelimesinin altını biz çizdik.

 

Sonra devam ediliyor: “ İBB'nin mevcut baraj kapasitesi 1 yıl için bir tehdit içermemektedir. Şu anda İstanbul'un su sorunu önümüzdeki bir yıl içinde yoktur.”

 

Değerli okuyucularımız, işte bu cümlenin altını kalınca çizin ve hiç unutmayın. Umarız hatırlatmamız gerekmiyecektir.

 

Yeniden hatırlatalım: İstanbul’da, Batı ve Doğu yönünde 200 km bir alan 6-7 yılda bir kurak döneme girer. Kısaca bu yılı atlatabilirsek, su sıkıntısı bakımından gelecek yıl daha da tehlikeli bir dönem yaşayabiliriz.

 

İnşallah yanılırız!..

 

Bir de kısaca İstanbul’da İSKİ’nin su fiyatlarına %20 oranında zam yapma önerisinden söz edelim.

 

Bu öneri düşünüldüğü zaman, İSKİ Genel Kurulu olarak toplanacak olan İBB Belediye Meclisinde CHP çoğunluğunun olmadığı ve dolayısıyla teklifin siyaseten reddedilebileceği düşünülmeli, reddedilemeyecek bir tasarı sunulmalıydı.

 

Beklenen oldu ve suya zam teklifi reddedildi. Böylece Belediye Meclisindeki AKP çoğunluğu kolay bir zafer kazanmış oldu. Şimdi İSKİ’nin bütçesini nasıl düzenleyeceği ve zam teklifi kamuoyuna açıklanırken, gerekçe olarak gösterilen yüksek elektrik faturalarını nasıl ödeyeceğini göreceğiz. Ödememezlik edilemez, çünkü faturaların ödenmemesinden dolayı elektrik kesilir ve bundan dolayı su kesintileri olursa durum hiçbir şekilde mazeret kabul etmez.

 

Kim bilir, belki de böylece şehre su verilememesine “barajların dolu olamaması” değil de “elektrik fatuıralarının ödenememesi”nin sebep olduğu halkınmıza açıklanır.

 

Aranırsa böyle mazeretler dahi bulşunabilir.

 

Hiç şaşırmayın!...

 

 

 

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV