banner92

banner93

banner94
26 Mart 2019 Salı

Almanya’yı bilen iki elemana ihtiyaç var!

SGK YAVAŞ YAVAŞ EKSİKLERİNİ GİDERİYOR !...

08 Şubat 2018, 17:06
SGK YAVAŞ YAVAŞ EKSİKLERİNİ GİDERİYOR !...
Ömer Mihlaç

Günlük uygulamalarda meydana gelen sorunlardan biri daha çözüme ulaşıyor. Ama bu 18 – 25 yaş arası gençleri kapayan bir uygulama.

Bu uygulamanın tüm çalışanları kapsaması gerekiyor. Yine de sgk'nın hantal yapısını bir nebze daha iyileştiren bir uygulama.özellikle genç nüfusa sahip bir ülke olarak olumlu bir uygulama. Öte yandan bu yaş gurubundaki gençlerin üçte biri bu yaşlarda yüksek öğrenimini tamamlamakta.

En azından başlangıç diye düşünüyorum. Keşke çok yüksek olan sgk primlerini de ödenebilir tabana yayılan bir ücret politikası izlense. Asgari ücretin tamamı gelir vergisi dışında bırakılsa....

18 – 25 yaş Gençlerin Sigorta Girişine SGK’dan Ceza Yok !....

Gençlerin Sigorta Girişi Aynı Gün Yapılabilecek !.......

5510 sayılı Kanunun 8. Maddesi gereği sigortalıların işe girişlerinin kural olarak çalışmaya başlamadan en az 1 gün önce yapılması gerekmektedir. Bu gün işe müraccat eden 18-25 yaş arası gençlerin sigorta bildirgeleri bu gün hazırlanıp kuruma beyan ediliyor, beyannamede işe başlama tarihi yarın ki gün olarak beyan ediliyordu. Bu genel kuralın bazı sektörler (inşaat, balıkçılık vb.) için aynı gün yapılabilmesi istisnası vardı.

Yeni Torba Yasa ile bu istisnalara sektör farkı gözetmeksizin Gençler için istisna getirilmektedir.

Yeni yasanın yürürlük tarihinden itibaren gençlerin sigortalı işe girişi aynı gün cezasız olarak yapılabilecek. Kanaatim gençlerin bir an önce hayata kazandırılması yönünde.

Kanunun mevcut halinde işe girişi işe başlamadan en az bir gün önce yapılmayan gençler için 2 asgari ücret (2029*2=4058tl) tutarında idari para cezası uygulanmaktaydı. Pazar günlerinde yapılan işe girişler hafta tatilini izleyen ilk iş gününde zaten yapılabiliyor. Burada bir kısıtlama yok.

Yeni düzenleme ile, istihdam edildikleri alanlar ve istihdam şekilleri gözönüne alınarak, günümüz teknolojik koşullarında doğan ihtiyacı karşılamak ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla gençlerin sigortalı işe giriş bildirgesinin çalışılmaya başlanılan tarih itibarıyla verilebilmesine imkan sağlanmaktadır.

Torba Yasanın 5510 sayılı Kanunda Değişiklik Yapan 60. Maddesi

MADDE 60- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine “sigortalılar” ibaresinden sonra gelmek üzere “ile 18 yaşını doldurmuş 25 yaşını doldurmamış sigortalılar” ibaresi eklenmiştir.


Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV