banner92

banner93

banner94
09 Temmuz 2020 Perşembe

URUMÇİ’DEKİ KATLİAMIN 11. YIL DÖNÜMÜ

POPÜLİST İKTİDARLARDA POLİS ŞİDDETİ ARTIYOR

30 Mayıs 2020, 15:16
POPÜLİST İKTİDARLARDA POLİS ŞİDDETİ ARTIYOR
ABD’de siyahlar ve beyazlar arasındaki gerilim yeniden tırmandı. Bir ırkçı polis topluma hiç aldırış etmeden George  Floyed’u katletti. Bu görüntüler ABD’yi karıştırdı. Koronavirüs’lü zamanlarda ABD’de gündem ırkçılık ve faşizm oldu.

Siyahların ABD’de beyazlara karşı tarihsel bir ezilmişlik ile bir mücadelesi var ve uzun yıllar şu anda sahip oldukları politik ve sivil haklar için verildi. Bu olay özellikle Trump yönetiminde gerçekleşmesi toplumda “acaba beyazlar ile siyahlar yeniden karşı karşıya mı?” sorularını akla getiriyor.

ABD’de Trump’ın seçilmesi ile yabancı düşmanlığını resmen hükümet politikası haline gelmiş ve Trump’ın adımlarını hukuksuz bulan ABD yargısı duruma müdahale etmişti. Trump’ın göçmenlere yönelik faşizan açıklamalar yaparken unutmayalım bunu destekleyen de ünlü siyahi kişiler de olmuştu. ABD’deki bu olayın tüm ABD’ye yayılmaması için bakınız Trump daha toplumu yumuşatacak açıklamalar yapmadı ve tam tersi toplumu germeyi sürdürüyor. Yaklaşan ABD seçimleri öncesi Trump’da seçmenini konsolide ediyor. ABD’de bu olaylar Koronavirüs’le mücadeledeki başarısızlığı ile birlikte Trump’ın iktidarını tehlikeye atmıştır. Topal ördek konumundaki Trump’ın bu faşist polislere cesaret vermesi de ABD’nin Trump seçimindeki yanlışlığı gözler önüne sermektedir. ABD’de Asyalılara, LGBTİ’ye, Müslümanlara ciddi bir karşıtlık ve nefret var, bunun önüne geçilmesi gerek.

AVRUPA’DA DA DURUM FARKSIZ

Fransa’da sarı yeleklilerin protestoların popülist politikacı Macron’un polis şiddetini kınamaması bunun örnekleridir. Avrupa’da hükümetler genel olarak basın özgürlüğü, hukuk ve demokrasi ile dengeleyici bir görünümdeyken faşist partilerin mecliste güçlenerek  ikinci parti konumuna hatta Avsuturya ve İtalya’da iktidara gelmeleri Avrupa’da da durumunun pek iç açıcı olmadığını gösteriyor.

POPÜLİST LİDERLER

Trump ve Erdoğan Twitter’ı kapatmak istiyor ama bu konuda Trump’ı durduracak yargı erki var. Erdoğan’ı ise durduracak bir güç yok.

Fransa’da Le Pen ve Macron, Hollanda’da Wilder’s, İtalya’da 5 Yıldız hareketi, Almanya’da Almanya için Alternatif Partisi ve Birleşik Krallık’ta Boris Johansen da bu işin içinde.

Rusya, Çin gibi Avrasya ülkelerini, Latin Amerika’yı ve Afrika’yı zaten biliyoruz.

POPÜLİZM NEDEN YÜKSELİŞTİ

Dünyanın II. Dünya Savaşı içerisinde yaşadığı Soğuk Savaş ve ardından başlayan terörizm gibi konular toplumları birbirlerine düşman etmeye neden olmaktadır. Bir de bunun üstüne ekonomide Çin’in ABD’yi tahtından edecek olması bu saydığım ülkelerde yeni bir söylem ile halkların karşısına çıkan ırkçıları ve faşistleri ön plana çıkartmaktadır.

Unutmayalım Adolf Hitler’de iktdara demokratik seçimler ile gelmişti.

TÜRKİYE BİR TERCİH AŞAMASINDA

Türkiye’de özellikle Cumhurbaşkanı’nın açıklamaları ve toplumda adeta AKP-MHP’li olmayanları kriminalize etmesi, terörizm ile suçlaması Türk kamuoyunu geriyor. Muhaliflere artan baskı ve iktidara yakın trollerin katliam çağrıları Türkiye’de muhalif ve daha önce AKP’de siyaset yapan isimlerde dahi “Türkiye nereye gidiyor?” sorusunu sordurtuyor.

Suriyelilere oluşan nefret ise ortak bir söyleme dönüşmüş vaziyette. HDP dışında meclisteki partiler bu düşmanlıkla oy almayı hedefliyor.

Türkiye’de AKP’nin Kürtleri ve HDP’yi şeytanlaştırması, Alevilere yapılan haksızlıklar ve muhalif siyasetçiler düşmanlaştırılıyor. Buna cinsiyet kimlikleri de dahil…

Kadın, çocuk, LGBTİ AKP’nin beslediği isimler özetle siyasal İslam ile hedef alınıyor.

Ülkede insan hakları, hukuk ve demokrasinin geleceği 2023’te veya erken seçimle Erdoğan’a bağlı gözüküyor zira ülkede demokrasiye güven çok azaldı ve insanlar artık “Erdoğan kaybederse gider mi?” şeklinde sorgulamaya başladı. Hakikaten demokratik seçimler ile Erdoğan’ın sarayda kazanan partinin liderine görevi devredeceği umudu bende de azalıyor.     

Polis şiddetinin arttığı ve yetkiler ile donatıldı bir ülkede bazı şeyler çok kafa karıştıryor.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV