banner92

banner93

banner94
05 Temmuz 2020 Pazar

URUMÇİ’DEKİ KATLİAMIN 11. YIL DÖNÜMÜ

UYGUR TÜRKLERİNE YÖNELİK MEZALİME TÜRKİYE’DEN GÜÇLÜ BİR SES ÇIKMIYOR

Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türklerine yalnız hükümet değil, muhalefet ve STK’larda sahip çıkmadı. Doğu Türkistan’da Uygur Türklerinin söylediklerine göre 40 milyon, Çin’in açıklamalarına göre 20 milyon Uygur Türkü yaşıyor. Çin’in komünist rejime geçtikten sonra Doğu Türkistan’daki mezalim her geçen gün arttı. 5 Temmuz Katliamı hala unutulmadı. Çinliler bu kitleyi eritmek için elinden geleni yapıyorlar. Önemli olarak bu bölgelere Urumçi, Kaşgar ve Turfan’a büyük ölçüde Çinli yolladılar ve küçük, orta işletme kredileri vererek bunların bölgede egemen olmalarını sağladılar.

25 Haziran 2020 Perşembe 15:57
UYGUR TÜRKLERİNE YÖNELİK MEZALİME TÜRKİYE’DEN GÜÇLÜ BİR SES ÇIKMIYOR

3 MİLYON UYGUR TÜRKÜ TOPLAMA KAMPINDA TUTULUYOR

Bunlar yetmedi 3 milyon Uygur Türkünü toplama kampına soktular. Kampa girmiş ve kaçmışların açıklamaları ile objektif çalışmalara göre bu kampların şartları Hitler’in Musevileri eritmek için açtığı kamplardan daha kötü. Yaşam şansını hiç vermiyorlar, birçok Uygur Türkü ya Çin’in başka eyaletlerine gidiyor, ya da özellikle diğer Türki Cumhuriyetlerine kaçmak zorunda kalıyorlar.

ÜLKEMİZDE ÖNEMLİ BİR SAYIDA ÇİN’İN MEZALİMLİĞİNDEN DOLAYI GÖÇ ETMİŞ UYGUR TÜRKÜ YAŞIYOR

Ülkemizde yaşayan önemli sayıda bir Uygur Türkü bulunuyor fakat bu insanlara çalışma ve oturma izni verme konusunda güçlükler çıkarıyoruz. Hatta son kaçanları da Çin’e öldürülmesi için geri yolluyoruz. Türkiye’nin sahip çıkması gereken 3 grubun başında Uygur Türkleri, Irak ve Suriye’deki Türkmenler ve Batı Trakya Türkleri gelir. Maalesef bu 3 gruba karşı duyarlı değiliz. Biz Myanmar’daki Müslümanlardan ve Filistin’den sorumlu değiliz. O Filistin ki 2014 yılında Almanya’dan önce Ermeni Soykırım İddialarını kabul eden bir topluluktur.

STK’LAR BİR ARAYA GELMELİ

Çin’in Uygur Türklerine yaptığı mezalime karşı Avrupa ülkeleri sessiz kalmadı. 22 Avrupa ülkesi bunu kınayan bir ortak bildiri yayınladı. ABD Başkanı Trump bu konuda Çin’e yaptırımlar uyguluyor. Fakat 57 Müslüman ülkeden hiç ses çıkmıyor. Çin Doğu Türkistan’da yaşayan topluluk hem Müslüman, hem de Türk’tür. Bizden çıkan sesler de çok cılız, Türkiye’deki STK’lar bu konuya sahip çıkmalı. Avrupa’daki Türk STK’ları bunu gündeme getirmeli ve Çin bu yaptıklarının cezasını çekmeli. Bu konuda Türkiye – Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK), Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi üyesi olarak, 25 Eylül’de toplantı yapılırsa bunu gündeme getirmeye kararlı. Başka örgütlerin de bu konuda destek vermesinde büyük bir yarar var. 

PROF. DR. FARUK ŞEN


Anahtar Kelimeler: TAVAK VakfıFaruk Şen

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV