banner92

banner93

banner94
08 Ağustos 2020 Cumartesi

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

URUMÇİ’DEKİ KATLİAMIN 11. YIL DÖNÜMÜ

5 Temmuz 2009 yılında Doğu Türkistan, Urumçi’de Uygur Türklerinin barışçıl gösterilerine, Çin güvenlik güçleri sert müdahale etmiş ve Çin yetkililerine göre 197 olan hayatını kaybeden kişi sayısı uluslararası kuruluşlar ve Doğu Türkistan Milli Mücadele Örgütüne göre en az 1000 kişi katledildi. 3 gün süren bu katlim da ortadan kaybolan pek çok Uygur Türkü mevcut.

05 Temmuz 2020 Pazar 13:05
URUMÇİ’DEKİ KATLİAMIN 11. YIL DÖNÜMÜ
ÇİN BÖLGEYE YERLEŞTİRDİĞİ ÇİNLİLER VE UYGURLAR ARASINDAKİ KARIŞIKLIKTAN FAYDALANDI

Olaylar, Çin'in Guangdong eyaletinde bir fabrikada zorla çalıştırılan Uygur Türklerinin, beraber çalıştıkları Çinli kadınları taciz ettikleri iddiasıyla patlak vermişti. 26 Haziran'da fabrikaya saldıran Han Çinlileri, onlarca Uygur Türkünü öldürdü. Çinli kadınların taciz edildiği iddiasının ise yalan olduğu ortaya çıkmıştı. Doğu Türkistan'da olaylar 5 Temmuz'da başladı, üç gün devam etti. Çoğunluğunu Uygur üniversite öğrencilerinin oluşturduğu kalabalık bir grup, 5 Temmuz 2009'da Uygur Türklerine yönelik baskı, ayrımcılık, ortadan kaybolma, kaçırılma ve fabrikalarda zorla çalıştırmaları protesto amacıyla Urumçi'de protesto gösterisi düzenledi. Ancak barışçıl eylemleri 'otoriteye başkaldırı' ve 'isyan' olarak değerlendiren Çin Komünist Partisi (ÇKP) hükümeti gösterilere çok sert yöntemlerle müdahale etti. Katliam öncesi yabancı medya kentten çıkarıldı, Urumçi'nin dünya ile bağı kesildi

UYGUR TÜRKLERİNİ ANLAMAK İÇİN TÜRKİSTAN COĞRAFYASINI ANLAMAK GEREKİYOR

Orta Asya’ya baktığımız zaman jeo-kültürel ve aynı zamanda tarihi de çok eski olan Türkistan coğrafyasını iyi tanımakta yarar var. Türkistan uzun yıllar Sovyetler Birliği’nin etkisinde kalmış ve ardından Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan bağımsız Türk devletleri olarak Türkistan’ın Kuzey, orta ve batı bölgelerini oluşturuyor. Dikkat edelim Azerbaycan dahil değil zira Azerbaycan Kafkasya coğrafyasındadır.

Türkistan, Orta Asya'da, Özbekistan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Rusya, Moğolistan ve Çin topraklarının bir kısmını kapsayan çoğunlukla Türk halklarının yaşadığı coğrafi bir bölgedir. 6 milyon km2’den geniş olan Türkistan, günümüzde bir jeo kültürel bölgedir.

ÇİN UYGUR TÜRKLERİNİ ASİMİLE ETMEK İSTİYOR

Çin’in 1 milyon km kareden fazla bir alana sahip olan ve 30 ila 40 milyon olduğu düşünülen Uygur Türklerine yönelik Çinlileştirme politikasını uzun yıllardır uyguluyor. Müslüman olan Uygur Türkleri Çin hükümeti tarafından tehdit olarak görülüyor ve Çin 1990’lı yıllarda büyüyen ekonomisi ile Uygur Türklerinin lehine olan nüfusu Çinlileri iskan ederek değiştiriyor. Çin günümüzde süper güç olarak ortaya çıktı ve bölgeye de ciddi krediler açarak Çinlilerin gelişmesini, Uygur Türklerinin ise fakirleşmesini istiyor. 3 milyondan fazla Uygur Türkünü ise rehabilitasyon olarak adlandırdığı fakat tüm dünyanın toplama kampı olarak nitelediği hapishanelerde tutuyor.

NE YAPABİLİR?

Türkiye ve diğer Türk ülkelerine hatta bazı Avrupa ülkelerine gitmeyi başaran Uygurlar yaşadıklarını anlatıyor. Tüm dünyanın bildiği bir gerçek olan bu katliam ve baskı politikası, Çin’in dünyadaki imajının dip yapmasına neden oldu. Çin ile ticaret savaşı yürüten ABD’nin de elinde bir koza dönüşen bu durum yaptırım nedeni olarak görülüyor. Türk dünyasından şu ana kadar ciddi bir ses çıkmadı. AB ve ABD şu anda en yüksek perdeden bu olayı kınadı ve Çin’in uyardı.  Türkiye’de ise muhalefetten ve iktidardan bir ses çıkmıyor. Medyada ise sadece AKİT TV bu konuyu gündeme getirdi. Türkiye’de STK’ların ulusal ve uluslararası işbirliği yaparak bu konuyu hem yerelde hemde uluslararası düzeyde duyurması gerekiyor. TAVAK Vakfı olarak dünyadaki Türk toplulukları ile güçlü bağları olan kurumlar ile diyalog sürecini başlattık. Bu konuyu Vatan Partisi’ne ait olan Ulusal ve Aydınlık gibi gazeteler gibi yokmuş gibi görmeyip savunmaya devam edeceğiz.  

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV