banner92

banner93

banner94
20 Nisan 2018 Cuma

Prof. Şen, Helmut Kohl'u anlattı

1982-1998 yılları arasında Almanya Şansölyesi olan ve 1973 ile 1998 arasında Almanya Hrıistiyan Demokrat Birliği'nin liderliğini yapan Helmut Kohl, 87 yaşında hayatını kaybetti. TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, kendisinden "Almanyalı Türkleri bana sevimli göstermek isteyen bir bilimadamı" olarak bahseden Helmut Kohl ile anılarını anlattı. İşte Prof. Şen'in anıları ve Helmut Kohl analizi:

17 Haziran 2017 Cumartesi 12:18
Prof. Şen, Helmut Kohl'u anlattı


Almanya'nın tarihi bir çınarı daha çöktü. Konrad Adenauer'in kurduğu Federal Alman Devleti'nin 2. büyük adamı Helmut Kohl olmuştu. Helmut Kohl, Almanya tarihine baktığımız zaman Sosyal Demokratların Liderleri olan Willy Brandt ve Helmut Schmidt gibi Almanya'ya çok büyük olumlu-olumsuz katkılarda bulunan bir kişidir. Almanya Tarihi yazıldığı zaman Helmut Kohl ikinci sıraya oturur ve gelişmeler çerçevesinde üçüncü sırada da Angela Merkel'in yer aldığını görüyoruz.  

1985'te Bonn'da kurduğum Türkiye Araştırmalar Merkezi çalışmaları sürecinde birçok kereler Helmut Kohl ile kokteyl ve yemeklerde bir araya gelmiştim. Bir gün bir yemekte kendisini Türkiye'ye ve Türklere karşı neden bu kadar tepkili olduğunu sormuştum. Kendisi, Almanya'daki Türklerin uyum sağlamadıklarını 1961'de Müslüman bir kitlenin Almanya'ya işçi olarak getirilmesinin yanlış olduğunu bana dile getirmişti. 

Daha sonraki bir görüşmemde bu konuda kendisinden 20 dakikalık bir görüşme talep ettim ve bu süreç zarfında kendisine Almanyalı Türklerin konumunu anlatmak istedim. İki Devlet Bakanıyla birlikte beni birgün 20 dakika için kabul etti. Bu görüşme 45 dakika sürdü. O zaman Almanyalı Türklerin artık Türkiye'de yatırım yapmayıp Almanya'da işadamı olarak faaliyetlerini anlattım. Gençlerin üniversiteye müracaatını, üniversitelerde Almanyalı Türklerin başarılarını anlattım. Kendisi bu anlattıklarımı sanki ilk kez duyuyormuş gibi dinledi. 
Görüşme sonunda "Galiba Türklere de biraz haksızlık etmiş olabilirim. Bundan sonra Devlet Bakanım bu konuyu ilgiyle takip edecek. Bana brifing verecek. Sizinle de tekrar görüşmek isterim" dedi. 

İkinci bir görüşme olmadı fakat Bonn'da kaldığım süre zarfında ne zaman bir yerde bir araya gelsek, beni yanındakilerle tanıştırırken, "Almanyalı Türkleri bana sevimli göstermek isteyen bir bilimadamı" diye tanıtırdı. 

Almanya'daki Türkleri Helmut Kohl'e sevimli göstermek pek kolay değil. Helmut Kohl, Türkiye'yi de fazla sevemedi. Bu konuda Angela Merkel ile ortak noktaları var. Angela Merkel da Helmut Kohl'un yetiştirdiği bir kadın politikacı olarak, başarılı bir politika izledi. Fakat birincisi Almanyalı Türkleri sevemedi; ikincisi Türkiye'ye sıcak bakmadı; üçüncüsü de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sempatisi olmadı. 

Bütün bunlara baktığınız zaman Alman Hıristiyan Demokratların da Türkiye ve Türk karşıtlığının gelişmesinde Helmut Kohl'ün önemi ortaya çıkar. Fakat kaderin bir cilvesi, Helmut Kohl'un oğlu bir Türk kızına aşık olup, onunla evlendi. Bunu yıllar sonra kendisine hatırlattığım zaman "Eee, her Türk de uyumsuz demedim. Arada uyumluları da çıkıyor. Onu da benim oğlum bulmuş" demişti.

Evet, Helmut Kohl, renkli bir şahsiyetti. İki almanya'nın birleşmesini de yaşadı ve politik yaşamında bunu gerçekleştiren kişi oldu. Karısına çok eziyet ettiği söylenirdi ve bu nedenle de karısı intihar etmişti. 

Bonn'da herkes, Özel Kalem Müdürü olan bayanla ilişkisini bilirdi. Helmut Kohl, günah ve sevaplarıyla Almanya'nın tarihine yazılan bir kişi oldu.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SAYFALAR
  ARŞİV

  banner82