banner92

banner93

banner94
21 Eylül 2020 Pazartesi

TAVAK: Avrupa ve Türkiye arasında köprü oluşturmak görevimiz

SCHLEI’DA YILAN BALIKLARI ÜRETİLECEK

Schlei koyunda büyüyüp gelişen yılan balıkları, oradan Baltık denizine dağılacaktır. Balık önemli bir gıda tüketim ürünü olduğundan, Almanya balıkçılık konusunda çok hassa davranmakta, zaman zaman nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilen balık cinsinin avlanması konusunda bazen miktarı konusunda, bazen de avlanmama süresi için kota koymaktadır.

15 Eylül 2020 Salı 11:37
SCHLEI’DA YILAN BALIKLARI ÜRETİLECEK
 Almanların Doğu denizi dedikleri Baltık denizinin batı sahillerinden Schleswig-Holstein eyaletinin diklemesine değil de, güneye doğru yaklaşık 45 derece meyilli olarak eyaletin güneyine ve ortalarına doğru giren, 42 km uzunluğunda, en geniş yeri 1,3 km olup, en derin su derinliği de yer yer 3 m  olan ve bu sığ Körfezden ziyade koy’un  adı SCHLEI’dir. 
Schlei ‘da su derinliği fazla olmadığından, bu koya büyük gemiler girip çıkamadığı gibi, motorlu dediğimiz küçük gemiler dahi, iyi bir kaptan tarafından kullanılmıyor ise, karaya oturmakta olduklarını da biliyoruz. 
Schlei ‘ın ucunda eyaletin üst mahkemelerinin de bulunduğu SCHLESWIG kasabasının 
yıllar  önce müzesini gezdiğimde, avluda duran dar ve uzun bir kayık dikkatimi çekmişti. 
Nedir ve neden diye sorduğumda?
Schlei’e girip karaya oturan ve esir edilen Vikinglilerin kayığı olduğunu söylemişlerdi.
Eyaletin coğrafya haritasında oldukça güzel ve kıvrımlı bir görüntüsü olan bu körfez denemeyecek koy’a ait, Lübecker Nachrichten gazetesinin 03 Eylül 2020 tarihli küçük bir haberi, zaman darlığından hızlı okuyup geçtiğim gazeteleri bir kaç gün sonra, zaman bulup tekrar gözden geçirdiğim gibi, 3 gün sonra dikkatimi çekti.
Almanya, Baltık denizi ile yine kuzey denizi dedikleri Atlantik kıyılarının, toplam uzunluğu 2549 km olup, Almanya için uzun sahil kayısı oluşturmadığından, balıkçılık sektörünü ve de ülke balıkçılığı  konusunda çok dikkatli bir politika izlemektedir. 
Söz konusu bu küçük basın haberinden öğrenmiş bulunuyoruz ki, eyaleti Başbakanı Daniel GÜNTER, Schlei koyuna tanesi 7 gram ağırlığında olup, 53.300 yılan balığı yavrusu bırakmış.
Balık ve balıkçılık konusuna değinmişken, ülkemiz resmi rakamlara göre 8355 km deniz kıyısına sahip iken, bugünkü istatistik verilerine ulaşamadığımız gibi, kişi başı balık ve diğer deniz ürünlerimin tüketimi, bundan yaklaşık 20 yıl önce, yılda 10 kg çıvarında olduğu yazılıp, çizilirken, bugün nüfusumuzun 85 milyona ulaştığı düşünüldüğünde, kişi başına düşen balık miktarının yılda 10 kg’ın çok çok altında olduğu kanısındayım.
Almanya’da yılda kişi başına tüketilen balık ve diğer deniz ürünlerimin miktarı 14,4 kg iken, dünya ortalaması da 18,5 kg olarak bilinmektedir. 
Kıyı  halkımızın “gırgır” dedikleri, denizin dibindeki balık yumurtalarını da süpüren ve yasak dinlemeyip her mevsimde avlanabilen tekneler yasaklanmadıkça ve ülkemizde bir 
“Balıkçılık Bakanlığı” da kurulmadıkça, Karadeniz, Ege ve de Akdeniz kıyılarında en uzun deniz kıyısı olan ülke olmamıza rağmen, vatandaşlarının sofrasına Avrupa’da en az balık gelen ülke olmaya devam edeceğiz.
Balık ve balıkçılığın önemi, balığın sadece bir besin  kaynağı ve gıda ürünü olmasından öte, ekonomik bir gelir kaynağıdır da.
Şunu da yazmadan geçemeyeceğim, Norveç’te yılda kişi başına düşen endüstriyel olarak balık miktarı 550 kg’ın üzerinde olup, Norveç halkının kişi başına yılda sofrasına gelen balık 20 kg’ın üzerindedir.
İsveç’te ise; balık ve diğer deniz ürünlerinin kişi başına yıllık tüketimi, yaklaşık 40 kg civarındadır. 
Remzi UYSAL

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV