banner92

banner93

banner94
22 Şubat 2019 Cuma

Tuba Büyüküstün ve Beren Saat çok uzun zamandır dizilerde ve filmlerde görünmüyor

ÇEŞME RANT'a AÇILIYOR, 6 SERİTLİ OTOBAN BOŞ DURURKEN, BİR DE DUBLE YOL AÇILIYOR

Eski İzmir yolundaki Karaburun yol ayrımından Çeşme'ye doğru duble yol için ihaleye çıkılması, Germiyan'da 2 asfalt fabrikasının yapılması girişimiyle çakışması soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

12 Şubat 2018 Pazartesi 13:19
ÇEŞME RANT'a AÇILIYOR, 6 SERİTLİ OTOBAN BOŞ DURURKEN, BİR DE DUBLE YOL AÇILIYOR

Urla-Çeşme arası bir doğa katliamı daha…!!!

Urla-Çeşme arası bir doğa katliamı daha yolda. İzmirliler'de derin bir nostalji hissi uyandıran eski ÇESME yolu duble yol oluyor. Karayolları Türkiye’nin önemli yazlık ve dinlenme merkezleri arasında yer alan Karaburun ile Çeşme arasında 25 kilometrelik devlet yolu yaptırmak üzere ihale düzenledi. 

Karaburun yol ayrımından başlayarak 25 km 13,2 metre genişlik olarak yapılacak devlet yolu ihalesi toprak tesviyesi, sanat yapıları, üst yapı ve başka işleri kapsıyor. İhalesi 6 Şubat 2018 de tamamlanan bölünmüş yolun 800 takvim gününde tamamlanarak teslim edilmesi gerekiyor. Karaburun yol ayrımı (Yüksek Teknoloji Enstitüsü) sapağından Alaçatı otoban döner kavşağı arasında yapılacak olan bölünmüş yolun toplam genişliği 13,2 metre olacak.

ZENGİN ve HOVARDA BİR MİLLETİZ BİZ,
Yapılacak olan bu bu yolun hemen paralelinde Türkiye'nin en modern ve 6 şeritli ilk otobanı bulunmakta. Türkiye'nin ilk otobanı olmakla birlikte hala Türkiye'nin en az kullanılan otobanı olma özelliğine sahip bu yol varken, hiç bir ihtiyaç yok iken Çeşme'ye yeni bir duble yol yapmanın mantığı nedir? Çeşme - İzmir otobanı kışın tamamen boş, yazın ise sadece pazar günleri akşama doğru biraz kalabalık olur. Bu otoban var iken güzelim doğayı tahrip ederek 132 metre genişliğinde bölünmüş yol ile kime hizmet edilecektir?. Bu yola harcanacak milyarlık bütçe, çok daha fazla yol ihtiyacı olan başka bir bölgeye harcansa idi daha yerinde olmazmıydı?

 

 DOĞA KATLİAMI

Doğa tahribatı sadece bölünmüş yol ile kalmıyor. Daha yolun ihalesi bile yapılmadan, Çeşme'nin temel su kaynağı Çeşme Kutlu Aktaş barajını etkileyecek ve baraj sahasına çok yakın bir yerde iki tane de asfalt fabrikası kuruluyor.Muhtemelen bu yola asfalt sağlayacak iki tane asfalt fabrikasından bir tanesinin ÇED onayı çıktı bile. Diğer asfalt fabrikası 26 Ocak 2018'den bu yana olumlu ÇED raporu bekliyor. Tarihciler bu fabrikanın kurulacağı bölgeden zamanında Evliya Çelebi'in geçtiğini söylerler.

NOSTALJİ 
Bu eski yol insanın aklına hemen eski Çeşmeliler'in, İzmir-Çeşme arası yazlıklara gidip geldikleri zaman gelir. Şimdi ebebeynlerimiz olan bu insanlar, Çeşme'yi henüz İzmir'liler dışında kimsenin bilmediği günlerden bahsederler. O zamanlar Çeşme sadece yazlıklardan ve bir kaç otelden ibaretti. O dönemlerde eski İzmir-Çeşme yolu (ki başka yol da zaten yoktu) 90 kilometrelik bir eziyet güzergahı idi. Hele hafta sonları bu yolda gitmek tam işkenceye dönüşürdü. Dar ve virajlı yolda sollamak neredeyse imkansızdı. Bu yolda her haftasonu binlerce araba ve yolcuları tam bir kabus yaşardı. Dönüş yolunun 4-5 saat sürmesi olağandı. Yeni Çeşmeliler'e şehir efsanesi olarak gelen bu hikayelerde bazen İzmire gitme süresi 8-9 saate kadar çıkardı. Klimasız vasıtalar su kaynatır, trafik kazalarında birçok vatandaş hayatını kaybederdi.
OTOBANDAN SONRA

Rahmetli Turgut Özal’ın oluru ile 17-18 sene üç gidiş, üç geliş olarak inşa edilen otoyolun inşasından sonra çoğu Çeşmeli eski yola unuttu. Bu yoldaki çoğu işletme kapandı ve trafik yok denilecek kadar azaldı. Eski yolda ki kahvaltı mekanları, lokantalar kapandı, sahip değiştirdi. Ancak son zamanlarda bu nostalji yol tekrar keşfedildi, Dünyanın en büyük Zeytinyağı Müzesi bu yolun üzerinde açıldı, yeni  kahvaltı mekanları dolmaya başladı ve trafiğin yine biraz artmasına sebep oldu.

 Bu yolu kullananlar çam ağaçlarının güzelliği, muhteşem ova manzarasını içlerine çeke, çeke yavaş bir hız ile doğayı ve güzelliği yaşayarak bu yolu kullanarak sakin bir şekilde Çeşme veya İzmir hedeflerine ulaşırlardı.

Dr. Ahmet Güler (İzmir 12.02.2018)

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV