banner60

04 Eylül 2015 Cuma

AKP’de Fenerbahçe düşmanlarının sayısı artıyor

2013 Yılında Ekonomik Beklentiler.

2013 yılı Türkiye‘nin mali seçim atmosferine girmesinin başında Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik tartışmalar ve öne çekilmesi beklediğimiz genel seçimler nedeniyle ekonomiye ilginç bir şekilde yansayacak.

08 Ocak 2013 Salı 13:02
2013 Yılında Ekonomik Beklentiler.
 2013 yılı Türkiye‘nin mali seçim atmosferine girmesinin başında Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik tartışmalar ve öne çekilmesi beklediğimiz genel seçimler nedeniyle ekonomiye ilginç bir şekilde yansayacak. 2013‘de ki ekonomik beklentilerimizi bir varsayım olarak 12 madde de toplayabiliriz:

     1.     2013‘de ekonomik büyüme her halde %4‘ün üzerinde olacak. Bu açıdan Türkiye Avrupa’da ki kriziden büyüme açısından büyük ölçüde etkilenmeyecek.

     2.     Işsizlik ülkemizde göreceli olarak azalacak. Hizmet sektöründe işgücü talebi artacak.

     3.     Inşaatta 2013 yılında krizli bir yıl olacağından hareket edebiliriz. Fazlasının her geçen gün artması ile inşaat sektöründe talebin daralmasını bekleyebiliriz. Istanbul başta olmak üzere, Izmir, Ankara, Muğla gibi iller de artık istenen fiyatlarda evler satılmayacak.

     4.     Otomobil de faizlerin düşmesine rağmen, 2013 yılına yönelik otomotiv sektörünün büyüme beklentileri fazla gerçekci olmaycak. 2013‘de otomotiv de 2011’in sayılarını yakalayabilirsek bu otomotiv sanayisi için ciddi bir şekilde başarı olacak.

     5.     Türkiye‘de ilk defa 2012 yılında araştırması yapılan kültür ekonomisinde büyüme 2013‘de devam edecek. Hindistan‘tan sonra kültür ekonimisini en fazla büyüten ikinci ülke konumunda olan Türkiye‘de kültür ekonomisi 50 milyar dolar üzerinde bir hacme sahip olacak.

     6.     Turizm de istenilen beklentiler 2012‘de oldugu gibi 2013‘de de maalesef gerçekleşmeyecek. AB‘ den gelen talebin daralması dolayısıyla Rusya‘dan da çok büyük bir artış beklememek gerekicek. Bunun için Türk turizmcileri Hindistan başta olmak üzere, Çin ve Orta Asya ülkelerinde ciddi bir arama içine girme zorunluluğunu hissedecekler.

     7.     AB ile ilişkilerimiz de ciddi bir gelişme bekleyebiliriz. 2013‘ün ilk yarısında İrlanda‘nın dönem başkanlığında AB ile ilişkilerimiz hızlanacak ve Almanya‘da Türkiye‘ye yönelik ciddi bir gelişme yaşanacak. Hrıstiyan Demokrat Başbakan Angela Merkel‘in pek evet demediği Türkiye Guido Westerwelle Tavak Vakfi‘nin son araştırmaları çerçevesinde Türk halkının AB‘ye olan ilişkisinin dibe vurması nedeniyle Türkiye‘yi kaybetmemek için başta Almanya olmak üzere Avrupa‘da girişimler içinde bulunacak.

     8.     AB‘ye olan ihracatımız azalırken 2013‘de Afrika‘ya yönelik ihractımızın tüm ihracatın içindeki payı %30‘lara erişecek.

     9.     Yabancı sermaye girdisi 2010-2012 yılının sınırına ancak ulaşacak. Artık yavaş yavaş yabancı sermayenin yatırım açısından Türkiye girişlerinde noktasına geldiğinden hareket edebiliriz.

    10.  Borsa da ki çıkış devam edecek. 2013 yılında Türkiye’de borsa 85 bin sınırının üstünde olacak.

    11.  Türkiye’de yavaş yavaş ciddi bir döviz politikası izlenecek. Dolar’ın 2013’de 1.95, Euro’nun da 2.55 sınırlarında olacağından hareket edebiliriz.

    12.  Irak, İran ve Suriye ile olan kötü ilişkilerimiz de olumsuz etki yapmaya devam edecek. Bunu ekonominin bazı boyutlarında hissedeceğiz. Özellikle turizm gelirlerinin yanında ticaretimizin de bu ülkelerle inişe geçeceğinden hareket etmeliyiz. 2013’deki bu ekonomik gelişmelerin politikaya yansıması da ayrıca ilginç boyutlar içerecektir.  

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
ARŞİV