banner92

banner93

banner94
21 Eylül 2020 Pazartesi

TAVAK: Avrupa ve Türkiye arasında köprü oluşturmak görevimiz

ÖZBİLİNÇ VE KOÇLUK

29 Ağustos 2020, 18:17
ÖZBİLİNÇ VE KOÇLUK
Dr. İnci Şen
 

Değerli Dostlar,

Dünya fırtınalı bir değişim döneminden geçiyor. Eski gelenek ve alışkanlıklar yıkılırken, bunların yerine konacak sağlam ve güvenilir dayanaklar bulmak zorlaşıyor. Baş döndürücü bir hızla gelişen günlük iletişim teknolojisini kullanmak bile insanları zorluyor. Bireyler bu ortamda daha yalnız, daha içe kapanık ve güvensiz bir ortama itildikleri inancını taşıyorlar. Medyatik iletişim, yüz yüze bireysel iletişimi ezip geçiyor. Oysa insanların en doğal ihtiyacı, güvenli bir ortamda kendini ifade edebilmek ve yaşamını anlamlı bir şekilde değerlendirebilmektir.

 

Aktif ve etkin bir birey olarak yaşam kalitesi ancak böyle hissedilebilir.

 

Kaliteli bir yaşamın anahtar sözcüğü Özbilinç’tir.

 

Batı dünyasında insanlar yalnızca sorunlarla başa çıkmak için değil kendini özbilinç ve özgüven düzeylerini yükseltmek için giderek artan bir şekilde Psikoterapiye başvuruyorlar. Özbilinç, insanın kendi varlığını iyi ve kötü taraflarıyla kökten tanıması, daha sonraki aşamalarda negatif yanları, pozitife çevirme bilinci ve yeteneği kazanması demektir.

Almanya’da Essen Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak hem de kendi kliniğimde insanlara sorunlarla baş etme ve özgüven kazanmaları konusunda yardımcı oldum. Bu konuda son metotları uygulayarak başarılı sonuçlar aldım.

 

Türkiye’de günlük yaşamın zorlukları, ekonomik dalgalanmalar, aile içi şiddet, iş yaşamındaki zorluklar, iş hayatındaki mobbingler insanları yaşama küstürebiliyor. Çalışmalarımın odak noktası bireylerin bununla baş edebilecek ve bireysel yaşamında çözebilecek bir donanımına kavuşturmaktır. İstanbul’da 10 yılımı doldurmuş bulunuyorum.

Çalışmalarımı bundan sonra Kanlıca’daki muayenehanemde sürdürüyorum. 

 

Genel olarak Tedavi Metotları

 

Tedavi Metodları

*Pisikiyatri Tanı ve Tedavi

*Psikoterapi

*Hipnoz

*Bireysel ve Kurumsal Koçluk

(uzun yıllara dayanan eğitim belgeli)

*Anne-Baba danışmanlığı

Çocuk ve Ergenlerde

Hiparaktivite

    Davranış Bozuklukları

    Korku, Depresyon

    Psikosomatik bozukluklar. Örneğin altına kaçırmak, organik olmayan baş ve karın ağrıları.       

 Ne zaman? Nasıl?                                                                                  

  *Sorunlu hallerde yol gösterici

*Toplu veya bireysel öz eğitim söyleşileri

*Sorunlu ve sorunsuz durumlarda ruhsal gelişme tedavisi

*Öz hesaplaşma, özü tanıma ve arınma

*Yaşam niteliğini yükseltme

*Sorunlarla baş etme

 

Gelelim uluslar arası koçluk deneyimlerine;

Dünyanın her yerinde artık iş dünyasının önde gelen temsilcileri, sanatçıları, sporcular ve devleti yönetenler koçluk hizmeti almaktadırlar. Türkiye’de özellikle ekonomide koçluk hizmetinin önemi her geçen gün artmaktadır. Sosyal yaşamlardaki sorunlarımız, resmi kurumlarla olan ilişkilerimiz, özel ilişkilerimiz bu branşta koça ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların birçok tedavi metotları vardır, bu açıdan psikiyatrik tedavi metotlarının yanında koçluk konusunda da tedavi metotlarının önemi her geçen gün artmaktadır.  Bu açıdan artık Türkiye’de yeni kuruluşların oluşması bu konuda atılımlar yapılması da gerekmektedir. Ekonomi dünyasında koçluk büyük paralar vererek alınan futbolcularının başarısı için koçluk deneyimi her gün televizyon ve gazetelere çıkan sanatçıların koçluğa olan ihtiyacı ve en son olarak da devletin üst kademesindeki insanların koçlukla tanışması, Türkiye’nin daha sağlıklı büyümesine büyük ölçüde katkıda bulunacaktır.

 

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV