banner92

banner93

banner94
20 Eylül 2020 Pazar

Faruk Şen’in Milliyet Düşünenlerin Düşüncesi’nde yazısı çıktı

Onur Öymen’in Anıları ya da Türk Dışişlerinin Kısa Tarihi

13 Ocak 2018, 23:56
Onur Öymen’in Anıları ya da Türk Dışişlerinin Kısa Tarihi
Ertuğrul Atlı

Emekli Büyükelçi Onur Öymen’in gençlik ve diplomasi anılarından oluşan “Zor Rota” isimli kitabı, Kasım ayında Remzi Kitabevi’nden çıktı. Öymen, gençlere ithaf ettiği kitabında daha önce hiçbir yerde anlatmadığı anılarına ve uluslararası görevlerindeki çarpıcı tanıklıklarına yer verdi.

Dışişleri teşkilatında görev yapmış birçok diplomat, görevleri esnasında ya da emekliliklerinde hatıralarını kaleme almıştır. Bu gelenek Kara Mehmed Çelebi, Yirmisekiz Mehmed Çelebi gibi elçilerin yazdıkları ilk sefaretnamelere kadar götürülebilecek, köklü bir gelenektir. Diplomatların anıları, bulundukları ülkelerdeki siyasal gelişmeleri ve kültürel, toplumsal gözlemlerini kayda geçmek bakımından önem arz etmektedir. Emekli Büyükelçi ve eski müsteşar Onur Öymen’in anıları da Türk dış politikasının tarihine ışık tutuyor.

‘Mektepli’ Onur Öymen, Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra cumhuriyetin en parlak kurumlarından Mülkiye’ye, yani Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girer. Bu dönemde Nermin Abadan Unat’tan Fahir Armaoğlu’na, değerli hocalarıyla zengin bir akademik/entelektüel platform olan Mülkiye’de, geleceğin önemli aydınlarını çıkaracak olan çevreye katılır. Ankara’da öğrenciliği devam ederken, ileride ülkemizdeki anayasa hukuku çalışmalarına imzasını atacak olan arkadaşı Bülent Tanör - o sırada İstanbul Hukuk öğrencisi - ile bir kırsal eğitim projesi tasarlarlar. Projelerini kitlesel olarak gerçekleştirebilmek için gerekli desteği bulamayınca kendi imkanlarıyla harekete geçmeye karar verirler. 1960 yazında Sivas ile Giresun arasındaki Yukarı Zapaa Köyü’ne, 1962 yılında da Kars’ın Tuzluca İlçesi’ne yoksul köy çocuklarına eğitim vermeye giderler. Öymen’in satırlarında, gençlik coşkusunu, kendilerine üniversitede okuma imkanı sunan cumhuriyete karşı sorumluluk duygusunu ve geleceğe olan inançlarını hissetmek mümkün. Onur Öymen ve Bülent Tanör’ün yoksulluk ve imkansızlık içerisindeki Anadolu köylerinde iki kez gerçekleştirdikleri bu idealist girişim, çağımızın ümitsiz gençlerine (bu arada elbette bana) bir ders niteliğinde.

Zor Rota, diplomat olma hayaliyle girdiği Mülkiye’den mezun olup dışişleri sınavlarını kazanan Onur Öymen’in diplomasi anılarıyla devam ediyor. Paris’te düzenlenen bir OECD konferansıyla başlayan harici görevleri, NATO Daimi Temsilciliği’ne kadar uzanıyor. Diplomasinin incelikleri, müzakere deneyimleri, kriz yönetimi gibi dışişlerine değin anlatıları oldukça dikkat çekici. Öymen bu kitabıyla karar alma süreçlerinde yer aldığı uluslararası meseleleri aydınlatıyor ve hariciye teşkilatında iz bırakan diplomatlarımızı kayda geçiriyor.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın mutfağında yer almış, ASALA tehdidi altında Avrupa’da görev yapmış emekli bir büyükelçinin anılarının, sefaretnamelerden günümüze uzanan hatırat yazınına büyük bir katkı olduğunu düşünüyorum. Bilge diplomatın öyküsü, bu zamana kadar Öymen’in dış politika değerlendirmelerini okuyagelen genç okurlarında hayranlık uyandırıyor.

 

Ertuğrul Atlı

ertugrul.tavak@gmail.com

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV