banner92

banner93

banner94
20 Şubat 2020 Perşembe

Vakıfbank Neden Hisselerini Maliye ve Hazine Bakanlığına Devretti

NE DESEK YETMEZ...

08 Kasım 2019, 10:48
NE DESEK YETMEZ...
Ergun GÖKNEL
 

NE DESEK YETMEZ...

Bu sitede yazdıklarımda İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu çok fazla eleştirdiğim kanısında olanlar var. Hatta bu düşüncelerini bana iletenler de az sayıda değil. Ama kabahat benim mi, yoksa bu eleştirilere sebep olanda mı siz karar verin.

 

Şimdi anlatacaklarımız için ne desek yetmez!..

 

Bugün haber kanallarında yayınlanan bir haber var. Pek çok okuyucumuzun gözünden kaçmamıştır. Bu yazıyı okuduğunuızda kesinlikle pek çok gazetede de manşet haber olarak yer alacaktır.

 

Haber şu:

 

“Silahtarağa İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi TEMEL ATMAMA Töreni”

 

Kısaca özetleyelim.

Eski yönetim tarafından projesi onaylanan ve ihale süreci tamamlanan Silahtarağa Arıtma Tesisi projesini 'İhtiyaç yok" diyerek iptal eden İBB Başkanı İmamoğlu, bugün “temel atmama” töreni düzenledi. Tesisin iptal edilmesiyle 1 milyar 525 milyon liralık maddi yükün bertaraf edildiğini belirtti. 

İmamoğlu, yaptığı konuşmada iftiharla(!) şöyle demektedir:

“İSKİ’de yeni atadığımız arkadaşlarımızın bunu araştırmaya dönük ihtiyaç duymaları neticesinde çok önemli ve değerli tespitler yaptık. Bu konuda İTÜ’den de bilimsel bir ekip projeyi incelemeye aldı. Yine o raporu da kendi içlerinde analiz ederek, gözleyerek burada yapılmak istenen proje için birkaç tespitte bulundular. Eyüpsultan sınırları içinde, Kağıthane'nin yakınında bulunan, önemli iki ilçenin ve çevresinin atık suyunun buraya yönlendirilmesiyle, yapılması planlanan arıtma tesisine, ihtiyaç olmadığı sonucuna varıldı.”

 

İmamoğlu devam ederek, Yenikapı ve Baltalimanı Biyolojik Arıtma Tesislerinin yeterli olduğunu ileri sürüyor. Ek olarak da arıtma tesislerinde yayılan kokunun devamlı sorun yarattığından söz ediyor. Kısaca, çok kısıtlı alanlarda meydana gelebilecek kokuyu önlemek için İstanbul çevresindeki deniz suyunun kirlenmeye devam etmesini öngörüyor.

 

İptal gerekçelerinmden biri de: “Haliç’e atık su girişi zaten söz konusu olmadığından, bu kapasitede bir tesisin inşasına gerek görülmemektedir.”

 

İşte bu gerekçeyi kim ileri sürmüşse bir dakika için bile Alibeyköy ve Kâğıthane derelerinin Haliç’e aktığı bölgeye gitmemiş. Bizce asıl tarihe geçecek olay bu gerekçe.

 

İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın uzun görev döneminde gerçekleştirdiği pek az olumlu işlerden biri İstanbul’un atıksu arıtma tesislerinde “ileri biyolojik arıtma”yı uygulamaya başlamasıdır. 1994-2004 yılları arasında, Sözen döneminde planlanan İleri Biyolojik Arıtma Tesisi projeleri iptal edilerek 1971 yılında Dünya Bankası tarafından düzenlenen DAMOC projesine dönülmüştür. Bu projenin içerdiği Kadıköy ve Dalan döneminde bitirilen Yenikapı Atıksu Arıtma Tesisleri yalnızca mekanik arıtma yapan tesislerdir. Yani atıksuların görünen pisliklerini alırlar ve bu işlemden geçen suyu Boğaz’ın dip akıntısına verirler. Bu dip akıntının yaklaşık %30’u yüzeye çıktığı için, bu işlem bir “aldatmaca”dır. Denizlerimizin görünen kirliliği ortadan kaldırılır, fakat bakteriyel kirlilik devam eder. Deniz suyu mikropları taşımaya devam etmektedir. Bu iki büyük atıksu arıtma tesisi dışında işletmeye alınan diğer tesislerin de hemen hemen tamamı yalnızca mekanik arıtma yapmaktadırlar.

 

Şimdi gelelim Sayın İmamoğlu’nun sözlerine:

Silahtarağa tesisi ihalesini inceleyip, gereksiz olduğuna karar veren yeni İSKİ yönetimi, bilindiği gibi AKP’lilerden oluşmuştur. Bu yönetimin verdiği karar ya bilgisizliktendir veya, daha kötüsü, kasıtlıdır. İTÜ raporuna gelince; bu raporu kimlerin hazırladığı önemlidir. Bize sanki “nabza göre şerbet verilmiş” gibi geliyor.

 

Sayın İmamoğlu’nun bu ihaleyi iptal etmek için gösterdiği gerekçeler ise en masum ifade ile “yanlış bilgilendirme”den ileri gelmektedir.

 

Bizim kendisinbe naçizane tavsiyemiz verdiği kararlar konusunda doğru bilgi sahibi olmasıdır.

 

Başka ne diyebiliriz ki?..

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV