banner92

banner93

banner94
25 Mayıs 2018 Cuma

Milli Din Adamlarimiz

19 Ocak 2017, 18:36
Milli Din Adamlarimiz
 KURTULUŞ SAVAŞI TARİHİMİZ´DE MİLLİ DİN ADAMLARIMIZ!

 

ANKARA / ANADOLU FETVASI İLE ÖZBEKLER TEKKESİ´NİN

                                     ÖNEM VE ROLLERİ!

 

 

Türkiye Kurtuluş Tarihimiz´de fazla konuşulmayan önemli bir gün vardır

"27 ARALIK 1919".

 

MUSTAFA KEMAL (ATATÜRK) Sivas Kongresi´nden sonra, Milli Mücadele´yi başlatmak için Ankara´ya doğru yola çıkar ve

27 ARALIK 1919 günü Ankara önlerine, Keklik Pınarı´na ulaşır.

 

Mustafa Kemal, Osmanlı Sarayı´nın kendisini görevden alması üzre, askeri giysilerini derhal çıkarmış, rütbelerini kendi sökmüş, sivil bir kahraman olarak milletin ters giden talihini yenmek için yola devam etmiştir. Ama henüz "ATATÜRK" değildir.

 

Mustafa Kemal yakın silah arkadaşları ile Sivas´tan Ankara´ya doğru yola çıktığında, Osmanlı Saray Yönetimi İngilizler´in de isteşi üzre, Mustafa Kemal´in derhal yakalanıp, Payidaht´a, yani İstanbul´a gönderilmesi için, yakın illerdeki mutesarrıflara (o dönemin valileri) emir üstüne emir yağdırmaktadır.

 

Mustafa Kemal, timsahlı bir göldeki tehlikelere benzer tehlikeleri atlatarak, 27 ARALIK 1919 günü, ANKARA´nın KEKLİK PINARI´ında, Ankaralı yurtsever ve Seymenler‘ce karşılanır.

 

Bu karşılama törenini örgütleyen, Ankara eşrafından olup ANKARA MÜFTÜSÜ Boşnak kökenli din adamı, MEHMET RIFAT EFENDİ (BÖREKÇİ) dir.

 

Mehmet Rifat Efendi´nin Mustafa Kemal´i ve Kuvva-yi Milliye Hareketini desteklemesinden ve 1´nci TBMM´e katılmasından dolayı, İngilizlerin elinde bir kukla durumuna düşen son Osmanlı Padişahı VAHDETTİN tarafından bir fetva ile 24 Nisan 1920 günü Ankara Müftülük görevinden azledildiği gibi „DIVAN-I HARB-İ ÖRFİ“ (o dönemin Harp Divanı)  tarafından ölüme mahküm edildi.

 

Mehmet Rifat Efendi, kendisi gibi yurtsever bir din adamı olan Ulukışla Müftüsü Mehmet Bahattin Efendi ile Toros´ların güneyine geçerek, bölgedeki Fransızların Suriye‘ye püskürtülmesinde de rol oynamıştır.

 

23 NİSAN 1920 günü toplanan TBMM´ ne 1´nci Dönem Menteşe (Muğla) Milletvekili olarak katılan  Mehmet Rifat Efendi, bir süre sonra müftülük görevini terçih ederek TBBM üyeliğinden ayrılır ve tekrar ANKARA HÜKÜMETİ adına, ANKARA Müftülüğü görevine döner.

 

Hürriyet ve İtilaf Fırkası (Partisi) ve Saray Sadrazamı Damat Ferit Paşa´nın etkisiyle yayınlanan, Mustafa Sabri Efendi´nin kaleme aldığı Şeyhülislam Abdullah Efendi tarafından ilan edilen KUVA-YI MİLLİYE´cilerin öldürülmelerinin günah sayılmayıp, din´en caiz ve vazife sayıldığını duyuran fetvasına karşı yeni kurulan ANKARA HÜKÜMETİ´nin Yeni Ankara Müftüsü Mehmet Rifat Efendinin, kaleme aldığı ve 153 Anadolu müftüsü tarafından imzalanan ANKARA FETVASI, diğer adı ile ANADOLU FETVASI nı yayınlatır.

 

ANKARA FETVASI, MUSTAFA KEMAL ve arkadaşlarının başlattığı MİLLİ KURTULUŞ HAREKETİ´nin desteklenmesi için, 19 NİSAN 1920 ve

22 NİSAN 1920 günleri Milli Mücadele yanlısı „ÖĞÜT, İRADE-İ MİLLİYE ve AÇIKGÖZ“ gibi gazetelerde yayınlanır ve Milli Mücadele´nin desteklenmesi için telkinlerde bulunulur.

 

Mustafa Kemal´in yola çıktığı Sivas´tan Ankara´ya her hangi bir suikaste uğramadan ulaşması, Tanrı´nın Türk Milleti´ne büyük bir lütfudur.

 

Eğer Mustafa Kemal Ankara´ya ulaşamasaydı, Türkiye´nin emperyalist işgalçi güçlerden kurtulması, düzenli ordumuzun BÜYÜK TAARUZ´u başarıp, 09 EYLÜL 1922 günü İzmir´e girmesi ve MİLLİ MÜCADELE´yi başrı ile kazanması mümkün olabilir miydi?

 

Aynı soruyu kendimize, Mustafa Kemal İstanbul´dan SAMSUN´a ulaşamasa idi veya Mustafa Kemal ÇANAKKALE ZAFERİ’ni kazanamasaydı,  Türkiye´nin emperyalist işgal güçlerden kurtuluşu mümkün olabilr miydi? diye de sorabiliriz.

 

Mustafa Kemal´in 27 ARALIK 1919 günü Ankara´ya ulaşması, özellikle İstanbul´da ülkenin kurtuluşunu düşünen ve bir çıkış yolu arayan yurtseverler için, ufukta görünen bir ışık olmuştur.

 

İstanbul´da kendilerini bir cenderede, sürekli takipde olup, kendilerini elleri kolları bağlı hisseden yurtsever subay ve de yurtsever sivil aydınlar, bir yolunu bulup Ankara´ya kaçmaya ve Mustafa Kemal´in başlattıığı Milli Mücadele‘ye katılmaya başlarlar.

 

Mustafa Kemal´in Ankara´ya ulaşmasından sonra ÖZBEKLER Tekkesi Şeyhi ÂTA Efendi (ölümü: 1936), cephaneliklerden kaçırılıp, tekke´de toplanan silahları Ankara´ya ulaştırmaya başlar.

 

Milli Mücadele´ye vermiş olduğu büyük destek ve katkılarından dolayı, Cumhuriyet´in ilanından sonra ülkede kapatılmayan tek tekke; Şeyh ÂTA Efendi´nin Özbekler Tekkesi olmuştur.

 

Türkiye Cumhuriyet tarihimizde 27 ARALIK 1919 tarihinin önemi büyüktür.

 

27 ARALIK 1919 günü MUSTAFA KEMAL´in Ankara´ya ulaşması, Türkiye Cumhuriyeti´nin ilk Diyanet İşleri Başkanı olan Mehmet Rifat BÖREKÇİ´nin „ANKARA / ANADOLU FETVASI“, Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşunda önemli bir kilometre taşıdır.

 

Kurtuluş Savaşımız'ın başarıya ulaşmasını engellemeye çalışan, Saray´daki kukla son Osmanlı Padişahı Vahdettin, Yunan, İngiliz ve Fransız işgal kuvvetlerinin yanısıra, Vahdettin’in fetva ve emirlerine uyup, işgal güçleri ile işbirliği yapan ve Kur'an ı  Kerim'i koltuğnun altına alıp Kuvvacılar’ın (Milli Kuvetler’i destekleyenler) evlerini Yunan askerlerine ihbar eden sahte ve hain din adamları, Türk halkını Milli Mucadele´den caydırmaya çalışmışlardır.

 

Ankara Müftüsü Mehmet Rifat BÖREKÇİ, Özbekler Tekkesi Şeyhi ATA Efendi, Mehmet Akif ERSOY, Hasan Basri ÇANTAY gibi burada adlarını sayamadığımız gerçek ve kahraman din adamlarımızın varlığını, Kurtuluş Savaşı Tarihimiz´de oynadıkları rolleri ve kahramanlıklarını sohbetlerimizde dostlarımıza ve de çocuklarımıza anlatmamız gerekir.

 

Remzi UYSAL

uysalremzi@yahoo.de

Mobil: 0049 (0) 175- 52 03 127

14 Ocak 2017, Lübeck - Almanya 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SAYFALAR
  ARŞİV

  banner82