banner92

banner93

banner94
27 Mayıs 2019 Pazartesi

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Erdoğan’la buluştu

METRO DEMİŞKEN….

11 Mart 2019, 12:12
METRO DEMİŞKEN….
Ergun GÖKNEL

METRO demişken bir süredir metro vagonlarının içinde ilân panolarına asılan bir tanıtımdan söz etmek isterim.

Panolarda “METRO 30 YIL” sözleriyle İstanbul metrosunun 30. Yılı kutlanmaktadır. Hiçbir kimse veya kuruluş da bu panodaki yazının doğruluğu konusunda söz etmemektedir.

Biz düşündük ki; İstanbul’un çok yakın ulaşım tarihi konusunda bir düzeltme yapalım.

Metro’nun 30. Yılından söz edersek, İstanbul’da ilk metronun 1989 yılında işletmeye açıldığını kabul etmiş oluruz.

“Bu tesbit doğru mudur?” Diye sorarsak cevabı da kocaman bir “YANLIŞ” olacaktır.

1989 yılında işletmeye alınan yaklaşık 8,8 km uzunluğundaki Aksaray-Esenler hattı, 1984-1989 yılları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan tarafından yapımına başlanmış olan bir ulaşım hattıdır. Bu hattın 2,9 km’lik bölümü yeraltından geçmektedir. Buna dayanarak bu hat Başkan Dalan tarafından “Metro” olarak adlandırılmış, 26 Mart 1989 seçimlerinde Nurettin Sözen seçilince hatta gerçek adı verilerek “Hızlı Tramvay” denmiştir.

Peki!.. İstanbul’da metro çalışması ne zaman başlamıştır?

Büyükşehir Belediyesi’nde her hafta yapılan genel değerlendirme toplantılarından bir tanesinde Fen İşleri Daire Başkanı Erdoğan Yıldız İstanbul Metrosu’na Büyükşehir Belediyesi’nin kendi olanakları ile başlayabileceğini ileri sürdü.

Toplantıda Sözen’in yanında oturuyordum. Bana dönerek, “İSKİ’nin tünel açma konusunda deneyimi var. Sen bana hemen bir maliyet hesabı çıkar mısın?” diyerek bir talimat verdi.

Toplantı bitince hemen kolektör çalışmalarındaki Dünya Bankası müşavir firmalarındaki teknik elemanı arayarak bir dizi tahmini verilerle bir kilometre tünel maliyetinin hesaplanmasını rica ettim. 4. Levent-Taksim arası esas alınarak çok kaba bir maliyet hesabı yaptık. Aldığım bilgi ile yaptığımız hesaplama bize cesaret verdi. Bulduğumuz rakamları bildirince, Sözen de biraz da gözükara şekilde, ilk defa cesur bir kararla Metro’ya başlamak için adım attı.

30 Eylül 1991 günü, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü’nün de katılımıyla İstanbul Metrosu’nun temel atma töreni yapıldı. Gerçekte yapılmaya başlanan iş bir jeolojik sondaj kuyusu ve tüneliydi. Bu yapılanın da ne kadar gerekli olduğu ayrı bir tartışma konusuydu. Fakat yaklaşan seçimler için düşünülen, İstanbul halkını etkileyecek, gösteri böylece yapılmıştı.  Metro’nun üç yıl içerisinde işletmeye alınacağı ve 23 Haziran’da ihalesinin yapılacağı açıklanırken, Maslak’a kadar uzatılması için de proje hazırlıklarına başlanıyordu. İstanbul metrosunun ilk bölümünü oluşturan Taksim-Şişli güzergahının sözleşmesi Ağustos 1992 ayı başında törenle imzalandı. Metro tünellerinin yapımının Türk şirketleri tarafından üstlenilmesinden basında iftiharla söz ediliyordu. Metro’nun 4.Levent-Taksim arasındaki ikinci bölümü sözleşmesi de 8 Eylül 1992’de imzalandı.

Kısaca, İstanbul’da gerçek metro yapımına 1992 yılının ikinci yarısında başlanmıştır. Bugün de 27. Yıldönümüdür.

Hayret edilecek olan, aylardır metro vagonlarında ilân edilen 30 yıllık metro sözüne bugüne kadar ne kurumlardan ne de şahıslardan hiçbir itiraz ve yorum gelmemesidir.

SORU: Neden CHP ve Nurettin Sözen, İstanbul’un ulaşım sorununun çözümünde çok önemli bir adım olan metro yapımına kendi dönemlerinde başlandığı ve ilk tünel yapımının sonlandırıldığı konusunda bir tek kelime söylememekteler? Olayın farkında mı değiller yoksa ilgisizlikten mi?

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV