banner92

banner93

banner94
25 Mayıs 2018 Cuma

Livaneli'nin Elia ile Yolculuğu

09 Ağustos 2017, 13:34
Livaneli'nin Elia ile Yolculuğu
Ertuğrul Atlı
Elia İle Yolculuk: Zülfü Livaneli’nin Karakarga Yayınlarından çıkan son kitabı. Livaneli, bu kitabında Amerikalı sinema yönetmeni Elia Kazan’la dostluğunu ve birlikte Anadolu’ya yaptıkları yolculuğu anlatıyor. M.K. Perker’in illüstrasyonlarıyla renklendirilmiş olan kitap, yaklaşık 3 haftadır kitapçıların üst raflarından okurlara sunuluyor.

Elia Kazan, Türkiye kamuoyunca pek tanınmasa da büyük bir sinemacı. 1954 Yapımı meşhur “Rıhtımlar Üzerinde”nin de mimarı; ancak Elia Kazan’ı Türk okur için sıradışı ve ilgi çekici kılan onun Germirli bir Rum olmasıdır. Evet, Marlon Brando’dan Marliyn Monroe’ya Holywood’un efsaneleriyle çalışan ya da birlikte olan Elia Kazan, bir Anadolu çocuğudur.


Livaneli, hiç kuşkusuz Türkiye’nin en değerli sanatçılarından biridir ve eser verdiği her alanda başarısıyla öne çıkmış bir isimdir. Edebiyatta da yazın dünyasına çok değerli ürünler kazandırmıştır. “Serenad”, “Mutluluk” gibi romanları başta olmak üzere roman ve öyküleri aradan yıllar geçse de çok satan kitaplar arasından düşmemektedir.


Yazımızın konusu Elia ile Yolculuk’a gelirsek, bu esere ilişkin birkaç temel eleştiri ortaya koymak yerinde olacaktır diye düşünüyorum. Öncelikle, “Huzursuzluk” basıldıktan bu kadar kısa süre sonra Livaneli imzalı yeni bir kitabın piyasaya çıkması, okurda soru işaretleri yaratmıştır. Hayır, sanat eserleri mutlaka uzun süreçlerin ve çalışmaların ürünü olmalıdır, demiyorum. Fakat Elia ile Yolculuk, bende “acaba bir kez daha gözden geçirilemez miydi?” gibi bir soru uyandırdı. Bunun sebeplerinin başında ise,  kitabın kısa ve edebi kaygılardan oldukça uzak bulduğum genel yapısı gelmektedir.


Elia ile Yolculuk hatıralardan beslenen bir anlatı… Livaneli’nin hayatının her döneminin anlatılmaya değer olduğunu düşünen okurlar, bu hatıraların tarihe geçirilmiş olmasından mutlaka en az benim kadar sevinçlidirler. Yalnız az önce değindiğim hususları da göz önünde bulundurarak şunu sorma ihtiyacı hissediyorum: Niçin bu hatıralar son yıllarda başarılarıyla öne çıkan bir edebiyat dergisinde ya da bir gazetenin pazar ekinde tefrika edilmemiştir? İlgi görmeyeceği kaygısıyla ise, böylesi bir düşünce Livaneli ismine yapılmış bir saygısızlıktır denilebilir.


Burada kitabın içeriğine ilişkin de birkaç şey söylemek gerekir.Elia ve Zülfü’nün Kayseri’de kadim Anadolu medeniyetinin mirasına dokunan yolculuğu hiç şüphesiz okurları kent kültürü, tarih, kültürel miras gibi kavramlar üzerine düşünmeye itiyor. Anadolu’nun unutulmuş, ihmal edilmiş, atıl durumda çürümeye ya da içerisinde mangal ateşi yakılmaya terk edilmiş eserlerini ortaya çıkarmak; ileride bunların turizmde kullanımına zemin hazırlamak oldukça akılcı bir tutum olacaktır.


Anadolu’daki “bir ömürlük misafirliğimizi” komşulukla, sevgiyle ve özlemle taçlandıracak bir duyguya ihtiyacımız var belki de. Ancak böyle bir duygusal bağ, bu toprakların insanlarını birbiri için yeniden değerli ve vazgeçilmez kılar. Böyle bir bağ komşu kültürlerden, dinlerden kalan emanetler hakkında sorumluluk hissi doğurur.
Amerikalı yönetmen ve romanın baş kahramanı Elia da son tahlilde Kazancıoğlu İlyas’tır. Livaneli’den öğrendiğimize göre Yunanistan’dan daha güçlü bir bağ ile Anadolu’ya bağlıdır. Yani en az bizim kadar buralıdır. Elia ile Yolculuk, Kazancıoğlu'nun penceresinden baktığımızda baştan ayağa sıla sızısıdır. 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SAYFALAR
  ARŞİV

  banner82