banner92

banner93

banner94
09 Ağustos 2020 Pazar

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

KONUMUZ: SU

15 Kasım 2019, 10:42
KONUMUZ: SU
Ergun GÖKNEL
 

KONUMUZ: SU

 

Konumuz su olursa ve biz İstanbul’da yaşıyorsak ilgi duyacağımız kesin. Şimdi diyeceksiniz ki, fol yok yumurta yok, bu adam neden “SU” diye tutturdu. Hemen söyleyeceğim.

 

Birinci sebep: 14 Kasım 2019 Perşenbe günü sabah saat 09.32 itibariyle itibariyle İstanbul’a su veren barajlar %39,04 doluydu. Bilindiği gibi İstanbul suyunu Batı ve Doğu yönlerinde yaklaşık 150 km’ye kadar uzanan alandan sağlıyor. Batı’da Pabuçdere barajının doluluk oranı % 2,36 ve Kazanmdere barajının % 4,09. Kısaca bu barajlarda su yok. Doğu’da, İzmit’in su temin ettiği Yuvacık barajı ise bir hafta önce % 20 oranında doluydu. Bunları ne için yazıyoruz: Demek ki yağış azlığı İstanbul’un doğu ve batısında da hüküm sürüyor. Ve de İstanbul’da 24 Kasım 2019 gününe kadar yağış gözükmüyor.

 

Önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi İstanbul ve çevresi her 6-7 yılda bir kuraklık dönemi yaşar. Son kurak dönem 2012 yılındaydı. O halde 2019-2020 yıllarında kurak, yağışın az olduğu bir dönem yaşayabiliriz.

 

Bunları neden yazıyoruz? Kanımızca İBB ve İSKİ her olasılığı düşünerek şimdiden susuz bir döneme girebileceğimize göre gerekli önlemleri planlamalıdır. Bizim tahminimiz Kasım ayı sonuna kadar çok az yağış alınacağı veya hiç alınmayacağıdır. Aralık-Ocak aylarında da yeterli yağış olmazsa 2020 yılı yazında su sıkıntısı çekileceğini şimdiden bilelim.

 

İkinci sebep: 1 Aralık 2019 tarihinden itibaren suya % 20 oranında zam yapma teklifinin İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından İSKİ Genel Kurulu’na getirileceğüi haberidir. İBB Meclisi, İSKİ Genel Kurulu olarak toplanacak ve bu konuda karar verecektir. Meclis’te CHP çoğunluğa sahip olmadığına göre, teklifin reddedilme olasılığı büyüktür.

 

Bilindiği gibi, 31 Mart seçimlerinden sonra İSKİ su fiyatlarında indirim yapmıştı.

 

İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, 12 Kasım 2019 günü BirGün gazetesine verdiği beyanatta şöyle demektedir: Biz beş yıllığına bir indirim yapmadık. Her yıl Türkiye’nin koşullarına göre hareket etmek zorundayız…… Biz ocak, şubat, mart ayında bir kampanya yürüttük. Suyun da indirimli olması konusunda ortaya bir mekanizma sunduk…. Sistematiği yanlış kuruldu. Onu giderme konusunda talepte bulunduk. Niye? Az kullanan, gelir seviyesi düşük insanlara sağladığımız fayda yüz üzerinden 20 ise, çok kullananlara yüz üzerinden 40 daha fazla indirim sağlamışız. Bu mantıksız bir sisteme oturmuş. İkincisi de, bir zammın kaynağı vardır. Zam yaparken insanlara açıklamak zorundasınız. Nedenini sorarlar. Birincisi vaatlerimizin üzerinden yılbaşından itibaren bir yıl geçmiş olacak, bizim konuştuğumuz zam 2020’nin fiyatları olacak. 2020’nin fiyatlarını açıklarken ister istemez enflasyonu hesap edeceğiz…. Biz beş yıllığına bir indirim yapmadık. Her yıl Türkiye’nin koşullarına göre hareket etmek zorundayız. Zammın da kaynağı bu ülkedeki bütün istatistiklerin karşılığıdır.” 

 

Başkan 13 Kasım 2019 günü ise, su zammı konusundaki şikâyetler artınca şunları söylemektedir: Zammın kaynağı, ne yazık ki ülkemizdeki ekonomik sıkıntılardan kaynaklıdır. Bundan sıkıntı duyanlar varsa, doğalgaza, yakıta yapılan zammı hemen geri çeksinler, -başımın üstüne- biz de zam yapmayalım….. Sebebi budur. Biz, en minimum seviyede zam yapıyoruz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Keyfi zam yapacak kişi ve kurum değiliz. Bu kadar net!" 

 

Biz de kısa ve net olarak düşüncemizi söyleyelim: Eğer vaadlerinizi hesap kitap yapmadan ilân ederseniz sonra bin türlü bahane bulmaya çalışırsınız; ve de ileri sürdüğünüz özürler kabahatlerinizden büyük olur.

 

Biraz geçmiş dönemlerdeki SHP/CHP uygulamalarına bakılsa ve doğru kararlar verilseydi bu duruma düşülmezdi.

 

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV