banner92

banner93

banner94
20 Ağustos 2018 Pazartesi

İmamlar Cumhuriyeti

11 Ekim 2017, 11:18
İmamlar Cumhuriyeti
Dr.Ahmet Güler
İmamlar Cumhuriyeti'ne dönüştürüldük.

‘Yeni Türkiye'nin önemli aktörlerinden imamlar artık yaşamın her yerinde yer alıyor. Okullarda derslere giriyorlar, öğrencileri eğiten öğretmenleri eğitiyorlar,
‘manevi destek’ adı altında hastanelerde görev alıyorlar. 
Şimdi de nikah kıyacaklar.

Toplumsal ve siyasal yapıyı dini referanslar doğrultusunda dönüştürme projesinin en önemli ayaklarından birisi imamları toplumsal yaşamın merkezine oturtmak.

Türkiye'deki gerici uygulamalar hız kesmeden devam ederken, bizi sollayan diğer dünya ülkeleri eğitimlerini 4.sanayi devrimine uyarlamakta. 4.sanayi devriminin ve yapay zekanın insanlığın yaşam alanının her yerine girdiği bir dönemde biz, ülkeyi imamlar cumhuriyetine dönüştürme peşindeyiz.

4.Sanayi devriminin tam devreye girmesi ile sadece Amerika'da gelecek 30 yıl içinde 50 milyon kişinin işini kaybedeceğinin konuşulduğu bir çağdayız.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler okullarında çoktan 4. sanayi devriminin temel altyapısı olacak codlama gibi müfredatlara geçti bile. Türkiye şu andaki eğitim sistemi ile 30-40 yıl sonra dünyanın en az gelişmiş ülkeleri sınıfına terfi eder, gelişmiş ülkelerin sömürgesi olmaya devam eder.

Buna rağmen hala okullardan hastanelere, sosyal kurumlardan yardım derneklerine hemen her yerde imamları karşımıza çıkartmak için inanılmaz bir çaba harcanıyor. Kamu kurumlarının ve bürokrasinin hemen her kademesine de imamlar atanmış durumda.

“İmamlar Cumhuriyeti”ni 6 maddede derlersek:
1. Derslere öğretmen değil, imamlar giriyor
2. Öğretmenleri imamlar ‘eğitiyor’
3. Yurtlarda manevi rehberlik yapıyorlar
4. Sağlıkta da imamlar var
5. Afetten zarara uğrayanlarla imamlar ilgilenecek
6. Nikâh da kıyacaklar

Din bir ihtiyaçtır, insanların hayatında olmasın mı? Sorusu akla gelecek.

Tabii ki din insanların hayatında olmalı. Ancak din Allah ile Kul arasında özel bir alandır. Modern bir devletin vatandaşlarına tek bir dini empoze etme görevi yoktur. Devlet halkın dini inançlarını özgürce ve baskı görmeden uygulamalarının garantörüdür. Devlet dini regülasyon edemez. Devlet kişinin inanç özgürlüğü için tüm tedbirleri alır.

Devletin dini olmaz.

Dr. Ahmet Güler

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SAYFALAR
  ARŞİV

  banner82

  banner95