banner92

banner93

banner94
22 Şubat 2019 Cuma

Tuba Büyüküstün ve Beren Saat çok uzun zamandır dizilerde ve filmlerde görünmüyor

Havada kalan raylar ve "Sıkıntı yok" dönemi

09 Temmuz 2018, 13:04
Havada kalan raylar ve
Doğan Satmış
Doğan SATMIŞ

Çorlu'daki tren kazası, menfezin üzerinde havada kalan raylarla hafızalara kazındı. Belli ki, rayların altı uyduruk bir şekilde doldurulmuş, yağmurda da boşalmıştı.

Kazada 24 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Oysa gazetelere bakarsanız, 10 ölü olduğunu yazdılar. Çünkü yayın yasağı getirilmişti ve ölü sayısının büyüklüğü ertesi güne kadar açıklanmamıştı. Gerçek bilançonun daha ağır olduğunu ertesi gün öğrenebildik.

Ve ne tesadüftür ki, aynı gün Türkiye'den binlerce kilometre uzakta 12 kişinin hayatını kurtarmak için dünya çapında bir işbirliği ile kurtarma operasyonu yürütülüyor.

Başlarında genç antrenörleri ile 11-16 yaşları arasındaki 12 kişilik bir futbol takımı, 15 gün kadar önce Tayland'da bir kaç kilometre uzunluğundaki bir mağaraya girdiler. Amaçları gezmekti. Ancak orada kayboldular.  Sonra anlaşıldı ki, 12 kişi mağara içinde ve sağ. Ancak çıkmaları imkansız çünkü mağaranın içinden geçtikleri bazı bölümleri, arada yağan yağmurla su dolmuş durumda.  Ve çocukların hiçbiri bırakın suyun altına dalmayı, yüzme dahi bilmiyor. Daha kötüsü, önümüzdeki günlerde muson yağmurları başlayacak ve mağara tümüyle su dolacak, gençlere ulaşmak 4 ay boyunca için mümkün olmayacak.

Günlerdir bu gençleri kurtarmak için uluslararası bir seferberlik ilan edildi. Dünyanın en iyi su dalgıçları, hayatlarını ortaya koyarak gençleri o mağaradan kurtarmak için Tayland'a gitti. Bu arada kurtarma operasyonuna katılan bir denizci de öldü.

Ve operasyon da dün başladı.

Büyük bir işbirliği ve organizasyonla başlayan operasyon tıkır tıkır işledi, dün ilk etapta 4 genç kurtarıldı.

Kurtarma operasyonu şöyle yapıldı: Önce iki dalgıç, mağaraya girip, sulara dalarak geçip gençlerin bulunduğu alana ulaştı. Yanlarında da yedek oksijen tüpleri vardı. Sonra her seferinde bir genç, iki dalgıcın arasında suya daldırıldı. Kendisine oksijen verildi. Suda görüş mesafesi olmadığı için bir ipe tutunarak ilerlendi. Bir dalgıç önde, öteki arkada yüzlerce metre yüzerek mağaradan çıktılar.

Şimdilik sonuç mükemmel.

Uluslararası televizyonlar ve ajanslar olayı canlı yayınlıyorlar. Bütün dünya da heyecanla izliyor.

Amaç 12 can kurtarmak.

Yani bizim Çorlu'da ölen 24 kişinin yarısı kadar insanın hayatı söz konusu.

Oysa biz Çorlu'da ölen 24 kişinin sayısını bile bir gün geç öğrendik.

Çorlu olayının, Ankara'da yeni Türkiye'nin kurulduğu güne denk gelmesi makyaj bozan bir faktör.

Malum Ankara'da yeni anayasa bugün yürürlüğe girecek. Parlamenter demokrasinin yerine başkanlık sistemini yürürlüğe sokacak uygulamaya start verilecek.

Böyle bir günde, havada duran raylar, devrilen vagonlar ve yerlere saçılan insan cesetleri, hoş durmuyor haliyle.

Tayland'daki kurtarma çalışmaları ise devam ediyor. Hala kurtarılacak 8 kişi var daha...

Son yıllarda özellikle esnaf kesiminde, bir "Sıkıntı yok" deyimi aldı başını yürüdü.

Tamirciye araba çalışmıyor diyorsunuz cevap hazır: "Sıkıntı yok."

Bakkala "Yoğurt gelmedi" diyorsunuz cevap hazır: "Sıkıntı yok."

Avukata  "Hukuk işlemiyor" diyorsunuz, cevap hazır: "Sıkıntı yok."

Şimdi Çorlu kazası için de aynı şeyi söyleyenler var:

"Sıkıntı yok."

Ama gerçek öyle değil. Sıkıntı var ve de büyük.

Gayet açık görülüyor ki, maliyeti 5 bin lira olacağı söylenen bir menfez inşaatından daha çok para kazanmak için malzemeyi eksik kullanmışlar. Ve yağmur da eksik malzemeye götürmüş. Orayı yapan 5 bin liranın tümünü harcasa kaza olmayacak. Orayı denetlemekle görevli olanlar da işlerini tam yapsalar, kaza gene olmayacak.

Ama "Sıkıntı yok" deyip geçmişler...

Dünya 12 kişiyi kurtarmak için ne fedakarlıklar yapıyor, canlarını ortaya koyuyor,  bizde 24 kişinin ölümünü gizleme telaşı var.  

Nasıl sıkıntı olmaz!

 

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV