banner92

banner93

banner94
20 Nisan 2019 Cumartesi

Kültür A.Ş İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin doğru dürüst çalışan kurumlarının başında geliyor

DEFTER VE BELGELERİM “ZAYİ OLDU”, “ÇALINDI”, “KAYBOLDU”. NE YAPMALIYIM? 3. BÖLÜM

05 Kasım 2018, 10:30
DEFTER VE BELGELERİM “ZAYİ OLDU”, “ÇALINDI”, “KAYBOLDU”. NE YAPMALIYIM? 3. BÖLÜM
Ömer Mihlaç
 

DEFTER VE BELGELERİN KAYBOLMASI,  ZAYİ OLMA VEYA ÇALINMADAN FARKLI NİTELİKTE OLAYDIR. FARLI SÜREÇLER GEREKTİRİR.

Defter ve belgelerin mükellefin iradesi dışındaki olaylarla, basiretli bir tacir olarak tüm önlemleri almasına rağmen, zayi olması durumu ile çalınması durumlarında mücbir sebep söz konusu olabilecektir. Ancak, kaybolma şeklinde ifade edilebilecek durum farklılık arz eder.

Kaybolma durumunda, defter ve belgelerin nerede olduğu bilinmemektedir. Böyle bir duruma düşmek, basiretli bir tüccardan beklenmez ve hukuki koruma görmez. Dolayısıyla, inceleme elemanı tarafından ibrazı istenen defter veya belgelerin“Şirketi taşıdık, taşınma sırasında kaybulmuş”,“muhasebecime vermiş, geri almamış olabilirim. Muhasebecim de vefat etti.”,“şirketin temizlik elemanları atmış olabilir”,“bulamıyoruz”türü gerekçelerle ibraz edilmemesi durumunda, ibraz etmeme fiili için öngörülmüş tüm müeyyidelere hazır olmanız gerekir.

Ancak, kaybolma durumunda da olayın gerçek mahiyetinin tespiti yönünde tutanak ve işlemlerin yapılması ileride konunun ispatı açısından gereklidir. Örneğin, dağıtım yapan elemanda bulunan fatura cildi kaybolmuşsa, kaybolan fatura ile ilgili gerekli araştırmanın yapılıp yapılmadığı, ilgilinin beyanlarının tutanağa geçirilip geçirilmediği, ilgili yerlere müracaat ve ilanların yapılıp yapılmadığı gibi hususlar önem taşır. Gerçek duruma dayanan, iyi niyetli bu çabalar, en azından iyi niyetli mükellefler açısından hürriyeti tahdit edici nitelikteki cezaları önleyebilir. Danıştay Dokuzuncu Dairesi’nin aşağıdaki kararında bu konunun ipuçlarını görmek mümkün;

Yükümlü tarafından inceleme elemanınca verilen ifadede, fatura cildinin kullanılmak üzere şoföre verildiği, kaybolması nedeniyle ibraz edilemediği belirtilmiş ise de, bu husus somut belgelerle kanıtlanamamıştır.

Ayrıca, fatura cildinin kaybolduğuna dair Vergi Dairesi’ne bilgi verildiği gibi, kaybolma olayının tespiti yoluna da gidilmediği ve incelenmek üzere ibrazının istenmesi üzerine bu hususun ileri sürüldüğü görülmüştür.

Bu nedenle yükümlünün, faturaların kaybolduğu yolundaki soyut iddiasının kabulüne imkan bulunmadığından, hasılat yazılmadığı ve kasten vergi ziyaına sebebiyet verildiği açık olan fatura tutarlarına göre saptanan matrah farkı üzerinden salınan vergi miktarına göre kaçakçılık cezası kesilmesinde kanuna aykırılık görülmediğinde, kesilen kaçakçılık cezasını kusur cezasına çeviren Vergi Mahkemesi kararında yasal isabet bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle Vergi Dairesi temyiz isteminin kabulüyle Vergi Mahkemesi kararının bozulmasına oyçokluğuyla karar verildi.”

Denmektedir..........

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV