banner92

banner93

banner94
25 Ağustos 2019 Pazar

Faruk Şen Bugün 16.15'te Bloomberg HT'de!

CHP ŞİMDİ NELER YAPMALI

19 Nisan 2019, 18:14
CHP ŞİMDİ NELER YAPMALI
Prof. Dr. Faruk Şen

Cumhuriyet Halk Partisi Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan olmasından beri ilk defa belediyeler düzeyinde başarılı sonuç aldı. %30’u geçmeyen CHP, Muharrem İnce ile Cumhurbaşkanı seçiminde belirli başarı göstermiş fakat bu başarıyı kendi içinde değerlendirmeden Muharrem İnce’yi belirli açıdan saf dışı bırakmaya çalışmıştı.

BELEDİYELERDE BAŞARI

Şimdi Türkiye’nin en önemli belediyelerini kazanan CHP İstanbul, Ankara, İzmir yanında Akdeniz şeridi ve İç Anadolu’da Mersin, Hatay, Adana belediyelerini kazanıp Bolu ve Kırşehir’de başarı göstermiş, Balıkesir ve Bursa’yı da kıl payı kaçırmıştı. Muğla başarısı da aynı şekilde ele alınabilir. Bundan sonra belediyeler düzeyinde CHP ciddi atılımlar yapabilir.

1-    İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun önümüzdeki yıllarda göstereceği başarı CHP’nin de hanesine yazılacaktır. Ekrem İmamoğlu 5 ay önce çok az kişinin tanıdığı bir lider olarak ortaya çıkmış fakat inanılmaz bir başarı göstermiştir. AKP bile böyle bir başarı beklemediği için bu sonuç karşısında şaşırıp kaldı. Ankara ve İzmir’de önemli. Ankara’da da 25 yıl sonra Mansur Yavaş’ın neler yapacağını herkes bekliyor.

İzmir’de şehircilik açısında ciddi atılımlar yapılması gerekirken özellikle Antalya, turizmin başkenti olarak Avrupa vari bir belediyecilik yapmak zorunda.

MİLLETVEKİLİ SEÇİMLERİ

2-    CHP, Milletvekili seçimlerinde çoğu zaman yanlış adayları da göstermişti. Eski Ankara Ticaret Odası Başkanı ismi bile anılmayan FETÖ’ye yakın Faik ve bunun dışında Mehmet Haberal gibi Demirer’in önerisiyle milletvekili gösterilmişti. İsmi CHP ile özdeşleşmiş Barış Yarkadaş, Ekmellettin İhsanaoğlu’nun aday gösterilmesini eleştirdiği için dışlanmıştı. Cumhuriyet Halk Partisi aynı zamanda İş Bankası’nın yönetimi için elindeki olanakları iyi kullanmamış Mehmet Moğultay’ın ve Bayram Meral’in şaibeli oğullarını İş Bankası yönetim kuruluna aday göstermiş daha sonra bu olanakları Kemal Kılıçdaroğlu eşi dostu için kullanmıştı. Şimdi CHP’nin önünde belediyeler düzeyinde başarı şansı var. 1989 seçimlerini başarıyla arkasında bırakmış olan SHP’li adaylar beş yıl sonra maalesef çok fazla başarı gösterememişlerdi. Şimdi belediyeler düzeyinde Ekrem İmamoğlu başkanlığında önemli gelişmelerin olması lazım. CHP’nin asıl şimdi yapması gereken dört önemli nokta var.

1-    DIŞ POLİTİKA

CHP artık dış politika üretmeli. Dış politika da Doğu Akdeniz’deki gelişmelerden tutun komşu ülkelerimizle olan ilişkiler konusunda somut yaklaşımlar içine girmeli. Özelllikle AB ve birazda ABD konusunda atılımlar yapmalı.

2-    AB POLİTİKASI

Chp’nin AB konusunda bir politika oluşturması şart. 28 ülkeden 510 milyon kişiden oluşan yıllık bütçesi 144,7 milyar olan AB’ye yönelik CHP’nin içinde kimler nasıl politika oluşturabilir? Kimlerden yararlanabilir? Bunarla bakması gerekir.

3-    EKONOMİ POLİTİKASI

 Türkiye’de artık ekonominin gelişmesi ve tekrar üretimin artması lazım. Ekonomide yalnız hükümeti eleştirmekle iş olmaz yeni oluşturulacak görüşlerinde tam anlamıyla ortaya çıkarılması lazım.

4-    7,6 MİLYONLUK DIŞ TÜRKLER

 Türkiye yurt dışında en fazla insan yaşatan ülke. 82 milyonluk nüfusumuza ilaveten 7,6 milyon Türk kökenli göçmende 5,7 milyonu Avrupa Birliği olmak üzere tüm dünyada yaşıyor. AKP bu göçmenlere ciddi bir yaklaşım politikası izlemişti.

CHP bu konuda şimdiye kadar fazla atılım yapamadı. Bunları oluşturması lazım. Türkiye uzun süre seçimsiz kalmayacak. 4 yıl 3 ay sona yapılması ön görülen genel seçimlerin en geç 2021 yılının ilk yarısına kadar gerçekleşeceğinden hareket edilebilir. Bu açıdan CHP ciddi bir alternatif olmak istiyorsa bu konularda fikir oluşturması şarttır.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV