banner92

banner93

banner94
12 Kasım 2019 Salı

Türkiye geçici olarak askeri harekete son verdi.

Bir İstanbullu İBB Başkanından Ne İster - 1

30 Haziran 2019, 17:26
Bir İstanbullu İBB Başkanından Ne İster - 1
Ergun GÖKNEL
Yeni İstanbul İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu bu güzel şehrimizde yaşayan insanların daha rahat ve ucuz yaşaması için pek çok vaadde bulundu. Bunların bir bölümünü de gerçekleştirecektir. Biz burada, doğma büyüme ve birkaç nesil İstanbullu olan bir kişinin çok basit neredeyse hiç masrafsız veya çok az bir maliyetle gerçekleşebilecek dileklerini sıralayacağız.
Şöyle ki.
ÖNCELİK YAYALARDA OLMALIDIR
1. Özellikle Avrupa yakasında pek az olan kaldırımların yayların rahatça yürümesine imkân verecek şekilde düzenlenmesi.
Bu ne demek?
Öncelikle araçların yaya kaldırımlarına park etmeleri kesinlikle engellenmelidir.
Yaya kaldırımlarının sokak veya cadde seviyesinden 30-40 cm yükseltilmesi sorunu çözmez. Bu defa da yayaların bu kaldırımlara çıkması veya kaldırımlardan inmesi sorun olmaktadır. 
Örnek: Barbaros Bulvarı Zincirlikuyu’da Metrobüs giriş çıkışındaki kaldırımların yüksekliğine bir bakınız. Yaşlıların ve az da olsa engelli olanların araçlardan (taksi) indikten sonra bu kaldırımlara çıkması gerçekten marifet ve gayret ister.
Ne yapmalı? Araçların yaya kaldırımlarına park etmelerini engelleyecek ciddi cezalar (para cezası dışında) olmalıdır. Meselâ: plakanın sökülmesi veya ehliyetin alınması gibi. Gerekirse bu konuda Trafik Şubesi ile müşterek çalışılmalı ve mevzuatın yeniden düzenlenmesi sağlanmalıdır.
Unutmayalım ki, “Bir ülkenin medeniyet seviyesi kaldırımlarının yüksekli,ği ile ölçülür” diye bir deyiş vardır. Kısaca ülkenin medeniyet seviyesi kaldırım yüksekliği ile ters orantılıdır.
2. İki tekerlekli motorlu araçların yaya kaldırımlarında gitmeleri kesinlikle engellenmelidir. Bu durumun hangi trafik kaidesine uygun olduğu gerçekten bir meçhuldür. Ve hiçbir merci bu konuda en ufak bir hareket yapmamakta, iki tekerlekli motorlu araçlar başıbozukluklarıyla yayalar için ciddi tehlike yaratmaktadır.
Bu durum için de para cezası yeterli değildir. İade edilmeyecek şekilde araca el konmalıdır. Böyle bir tedbir alındığında en fazla üç gün içinde durum normale dönecektir.
İki tekerlekli motorlu araçların sokak ve caddelerde hiçbir trafik kuralına uymamaları ayrı bir konudur. İleri de değineceğiz.
3. Yaya Bölgeleri: Türkiye’de ve İstanbul’da ilk Yaya Bölgeleri 1989 yılında Nurettin Sözen’in (SHP) İBB Başkanı seçilmesinden sonra gerçekleştirilmiştir. Ve o tarihlerden sonra bir tek 2004 yılında Kadir Topbaş tarafından Taksim-Talimhane yaya bölgesi haline getirilmiştir. 
İstanbul’da bugün yaya bölgesi yapılacak ilk bölge Taksim Meydanı’dır. Çok az masrafla ve kolayca bu geniş alan yalnızca yayalara tahsis edilebilir. Sayın İmamoğlu çevresindeki ulaştırma uzmanlarından bu konuda kolayca bilgi alabilir. 
İkinci bir yaya bölgesi konusunu gelecek haftaki yazımızda İstiklal Caddesi ile birlikte ele alacağız.
 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV