banner92

banner93

banner94
08 Ağustos 2020 Cumartesi

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

BİR İSTANBULLU İBB BAŞKANINDAN NE İSTER – V

15 Ağustos 2019, 10:23
BİR İSTANBULLU İBB BAŞKANINDAN NE İSTER – V
Ergun GÖKNEL
 

Bugün yazımız İBB kadroları üzerine olacaktır.

Her kuruluşta olduğu gibi Belediye hizmetlerinde de işi yürütecxek kişilerin kimlerden oluştuğu önemli bir konudur.

İstanbul Büyükşehir Beklediyesi sınırları içinde resmî kayıtlara göre 15 milyon kişi yaşamaktadır.Fakat İBB, günümüzde dünyanın en büyük metropollerinden biri durumuna gelmiş olan şehrimizde, 20 milyona yakın insana her türlü hizmeti vermektedir. Bu hizmetlerin en iyi şekilde yürütülmesi yöneticilerinin bilgi, beceri ve düşünce yapıları ile yakından ilişkilidir.

23 Haziran 2019 tarihinde, 25 yıllıkbir süreden sonra, İBB Başkanı olarak CHP adayı seçilmiştir. Seçilen başkanın mensup olduğu parti politikalarını izleyeceği  ve bu politikalara göre yönetim tarzında değişiklikler olacağı beklenir. Yeni politikaların uygulanabilmesi ise yönetim kadrolarında bulunan kişilerin düşünce yapılarına bağlıdır. Dolayısıyla yeni İBB başkanının kadrolarda değişiklik yapması olağan karşılanmalıdır.

Seçimlerden önce her siyasal parti adayının birlikte çalışacağı kadroları tespit etmesi gerekir. Böylece hizmette aksamalar en aza indirilmiş olur. Yeni kadroların göreve başlamaları geciktiği takdirde, yeni politikalara uyum sağlamakta zorluk çekecek veya uygulayamyacak mevcut yöneticiler hizmetlerin aksamasına sebep olabilirler. Eski yönetim kadroları kasıtlı olarak mevkilerini terk etmeme yolunu seçebilirler. Bu durumda İBB Başkanının yasaların kendine verdiği olanakları en etkin şekilde kullanarak hızla değişimi sağlaması gerekir.

23 Haziran seçiminden sonra İstanbul’da maalesef kadroların yenilenmesi konusunda bir dizi gecikme olduğu göze çarpmaktadır. Seçmenin anlayamadığı sebeplerden, seçimden birkaç gün sonra istifa etmiş olan yedi Genel Sekreter Yardımcısı’nın yerine 7 Ağustos tarihine kadar ancak beş yeni atama yapılmıştı.Eski Daire Başkanlarının büyük çoğunluğu da görevlerine devam etmekteydiler.

İBB Başkamı’nın 8 Ağustos 2019 günü yeni kadrosunu basına tanıttığı isimler ise genelde Belediye Şirketleri yöneticileridir.

İstanbullu’nun yeni İBB Başkanı’ndan beklediği  hizmetlerin hızla düzeltilmesi ve şehir halkının yaşamını kolaylaştıracak yeni yöntemlerin uyugulanmaya başlamasıdır. Bu uygulamaları düzenleyecek ve planlayacak yönetici kadroları görevlerine hızla başlamazlarsa, bir süre sonra seçmen sabırsızlanmaya ve şikâyetçi olmaya başlayacaktır.

31 Mart-23 Haziran arasındaki üç aya yaklaşan sürede, İBB Başkan adayının, seçimleri kazanacağını öngörerek, yeni kadrolarını hazırlamış olması gerekirdi. İlk günlerde önüne çıkarılan engellerin neredeyse tamamı bir süredir kalkmıştır. Şimdi hızla yeni atamaların yapılması ve hizmetlerin, seçimlerde vaad edildiği gibi, yeniden planlanarak düzenlenmesi gerekir. Umarız daha fazla gecikme olmaz.

Bizden söylemesi. Ağustos ayı sonu geldiği ve okul dönemi başlayıp, tatil yerlerine gitmiş olanlar döndüğünde, özellikle trafik sıkışıklığı İstanbullu’yu gene hayatından bezdirecektir. İşte o zaman insanlar inandırıcı çözümlerle karşılaşmaz, en azından inandırıcı projelerin sunulduğunu görmezlerse homurdanmalar da başlayacakltır.

Unutmamamız gereken gerçek, İBB Başkanı’nın en önemli ve önde gelen görevinin şehrin sorunlarını çözmek olduğudur. Ülke çapındaki sorunların eleştirilmesi ve çözüm planlarının açıklanmasının milletvekillerine ve parti genel merkez yöneticilerine bırakılması en doğru hareket olacaktır.

Unutmayalım ki, seçim dönemi sona ermiştir. Şimdi konuşmak değil iş yapmak zamanıdır.

Tüm okuyucularımıza hayırlı ve mutlu bir Kurban Bayramı dileriz.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV