banner92

banner93

banner94
20 Eylül 2020 Pazar

Faruk Şen’in Milliyet Düşünenlerin Düşüncesi’nde yazısı çıktı

VMWARE SANAL BULUT ALANINDA YENİ BAŞARILARA İMZA ATIYOR

Bugün 15.000'den fazla olan Virtual Cloud Network müşterisini 2018 yılının Mayıs ayından bu yana her mali yılda ortalama yüzde 50 arttıran VMware, çevikliği ve iş devamlılığını desteklemek için VMware NSX-T 3.0 ve vRealize Network Insight 5.2 ile Bulut ve Konteyner Ağını, Güvenliği ve Uygulama Keşif Süreçlerini basitleştiriyor. Yenilikler arasında genel bulut ile benzer bir deneyim sunan tek tıkla otomatikleştirme özelliği de dikkat çekiyor.

06 Mayıs 2020 Çarşamba 10:19
VMWARE SANAL BULUT ALANINDA YENİ BAŞARILARA İMZA ATIYOR
 Kurumsal yazılımların lider ve yenilikçi markası VMware Inc. (NYSE: VMW), Mayıs 2018'den itibaren her mali yılda sayısı ortalama yüzde 50 artan Virtual Cloud Network'ü kullanan müşterilerinin 15.000'i geçtiğini ve bu müşteriler arasında Fortune 100 listesinde yer alan 89 şirketin yanı sıra en büyük 10 telko şirketinin sekizinin bulunduğunu duyurdu. AWS, Azure, Alibaba Cloud, Google Cloud, IBM Cloud ve Oracle Cloud gibi tüm büyük hiper ölçekli bulut sağlayıcılarında sunulan VMware Cloud Foundation'ın çok önemli bir bileşeni olan Virtual Cloud Network çözümü, VMware'ın özel bulutları genel bulut kadar verimli ve çevik hale getirmesinin yanı sıra iş devamlılığını sağlamak için yapılan çalışmaları da desteklemesini sağlıyor.

VMware aynı zamanda bina içinde (on-premise) sunduğu genel bulut deneyimini büyük derecede iyileştirecek yeni ağ ve güvenlik inovasyonlarını da duyurdu. VMware NSX-T 3.0 ve VMware vRealize Network Insight 5.2, kurumların otomasyonlarını ve ağ fonksiyonlarıyla ilgili bilgilerini daha da artırmalarını sağlıyor.

Yedi yıl önce yazılım tanımlı ağın öncülüğünü yapan VMware, aylar süren uygulamayı hizmete alma sürecinin dakikalar içinde tamamlanmasını sağlıyor ve kötü amaçlı yazılımların sistem içinde yayılmasını engellemek için mikro bölümleme yöntemini ekonomik ve operasyonel anlamlarda uygun bir tercih haline getiriyor. VMware, iki yıl önce Virtual Cloud Network'ü tanıtarak sanal makinelerde, konteynerlerde veya fiziksel (bare metal) sunucularda çalışan iş yüklerinin, sınırın yanı sıra merkezde ve bulutta çalışmasını sağlamak için sanal ağ ve güvenlik özelliklerinin kapsamını genişletti. Bugün sektördeki tek eksiksiz 2. katmandan 7. katmana kadar sanal ağ yığını olan VMware'ın Virtual Cloud Network çözümü, kurumlar ve telko/5G ortamları için anahtarlama (switching), yönlendirme (routing), güvenlik duvarı oluşturma (firewalling) ve SD-WAN alanlarında yazılımlar için son derece inovatif özellikler sunuyor.

VMware Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ağ ve Güvenlik İş Birimleri Genel Müdürü Tom Gillis, konuyla ilgili şunları söyledi: “Virtual Cloud Network çözümümüz, müşterilerimizin genel bulut deneyimine şirket içinde sahip olmasına yardımcı olarak ağ ve güvenlik alanlarında yapılacak değişiklikler için uzun süren bekleme sürelerini ve verimi düşüren BT taleplerini ortadan kaldırıyor. Virtual Cloud Network, özel, genel ve telko bulutlarında, veri merkezlerinde ve şirketlerin şubelerinde ağ işlemlerini basitleştiriyor ve müşterilerin maliyetlerini ve harcadığı zamanı azaltıyor. Elimizdeki verilere baktığımızda geleneksel ağ çözümleriyle kıyaslandığında müşterilerimizin yatırım maliyetlerinin yüzde 59, operasyonel harcamalarının da yüzde 55 azaldığını görüyoruz(1).”

Virtual Cloud Network için Yeni İnovasyonlar
Otomasyonun yanı sıra geleneksek ağ ve güvenlik altyapılarının değiştirilmesi, Virtual Cloud Network'ü benimsemek için önemli bir role sahip. VMware, şirket içinde genel bulut deneyimini sunmayı sağlayan Virtual Cloud Network vizyonuna karşı yeni inovasyonlar sunuyor:

Genel Bulut Deneyimi Sunuyor: Bulut bilişimin benimsenmesi ve dijital kurum inisiyatiflerinin desteklenmesi için iyileştirilmiş veri merkezinin çevikliği ve iş devamlılık özellikleri gerekiyor. NSX-T 3.0'deki kurumların buluta benzer işletim sistemine geçiş yapmalarını sağlayan NSX Federation, hata ayrıştırma alanı ve tüm konumlarla eş zamanlı küresel ilkeler sunuyor. Hata ayrıştırma alanı, müşterilerin ağlarında bir sorunla karşılaşmamasını sağlıyor. Bunun için yaşadıkları sorunları tek bir bölgeye toplayarak, ortaya çıktığı zaman büyüklüğünü ve etkisini azaltıyor. VMware vRealize Network Insight 5.2'de yer alan akış temelli uygulama keşif özelliği de birden çok VMware platformu üzerinde öğrenen makineler teknolojisini kullanarak seviyelerine göre kategorilenen uygulamaları daha iyi anlayabiliyor.

Güvenliği Temel bir Parça Haline Getiriyor: VMware, sektör lideri hizmet tanımlı güvenlik duvarı ve NSX Intelligence'ın yanı sıra saldırı hizmet tanımlı güvenlik duvarı için saldırı tespit ve önleme (IDS/IPS) özellikleri sayesinde iç güvenliği ileri seviyelere taşıyor. NSX Dağıtık IDS/IPS de VMware'ın özel hizmet anlayışından avantaj kazanarak uygulamaların belirli bölgelerinin IDS/IPS imzalarıyla eşleşmesini sağlıyor. Her uygulama için ayrı olan NSX Dağıtık IDS/IPS imzaları sadece uygun sunucularda uygulanarak yanlış alarmların sayısını azaltıyor ve verimliliği artırıyor. Bu özellikler sayesinde geleneksel ve lisanslı yazılım tanımlı sistemlerin sunamayacağı yükseklikte bir verim ve esneklik sunuyor.

Modern Uygulamalar için Eksiksiz Ağ ve Güvenlik Sunuyor: Uygulamalar ve mikroservisler sanal makineler, konteynerler ve çıplak metal gibi birçok noktada çalıştığı için onları sürekli bağlı tutmak ve güvenliklerini sağlamak bir güçlüğe dönüşebiliyor. NSX-T, Kubernetes platformlarını iki yıldan uzun süredir destekleyerek konteynerleri ve sanal makineleri adeta birinci sınıf vatandaş gibi tanımlıyor. Kurumlar NSX-T 3.0'ın erişime açılmasıyla anahtarlama, yönlendirme, dağıtık güvenlik duvarı, mikro segmentasyon ve yük eşitleme gibi eksiksiz konteyner ağ hizmetlerinin kapsamını başka platformlarda kullanılacak şekilde genişletebiliyor. Bu platformlar arasında kullanıma yeni sunulan VMware vSphere with Kubernetes ve VMware Cloud Foundation 4, VMware Tanzu portföyü ve VMware'e ait olmayan Kubernetes platformları da yer alıyor.

Uçtan Uca Görünürlük ve Analitik: Şirket içinde yazılım veya Hizmet olarak Yazılım (SaaS) şeklinde kullanılabilen VMware vRealize Network Insight, tüm Virtual Cloud Network'te ağ performansını iyileştirmek ve sorunları ortadan kaldırabilmek için uçtan uca görünürlük ve analitik imkanı sunuyor. Yeni akış temelli uygulama keşif özelliği de gözetim gerektirmeden öğrenme, istatistiksel teknik, zenginleştirilmiş ağ akışı ve gelişmiş uygulama etiketleme algoritmaları gibi imkanlardan faydalanarak ay bağlantı yoğunluğu, uygulama düzenleri ve gelişmiş güvenlik tavsiyeleri gibi bilgiler sunuyor. Yapılan diğer iyileştirmeler arasında AWS Direct Connect desteği, VMware SD-WAN uygulama ve kurum ilkeleri istatistikleri, gelişmiş Kubernetes görünürlüğü ve VMware NSX-T 3.0 desteği yer alıyor.

Yeni Nesil Telko Bulutu ve 5G için Ağ: Virtual Cloud Network ile operatörler 5G ve sınır stratejilerini destekleyebilmek için ölçeklenebilir ağlar kurabiliyorlar. VMware NSX de ağ performansını hızlandırmada ve ağ çekirdeğinde verimli uçtan uca ağ operasyonları oluşturmada kilit rol oynayarak sanal ağ özellikleri için yazılım tanımlı ağ (SDN) katmanı görevi görüyor. NSX-T 3.0 aynı zamanda sanal makinelerin mobilitesi için 3. katman Ethernet VPN, ölçeklenebilir ağ için birden çok noktada yönlendirme ve hızlandırılmış veri düzlemi performansı gibi özellikler sunuyor. Öte yandan VMware SD-WAN da ağ sınırında uygun maliyetli, yüksek performanslı ve uygulama farkındalığına sahip hizmetler sunuyor.

Azure Edge Zones için Sanal Bulut Ağı: VMware, Azure Edge Zones için SD-WAN çözümleri sunabilmek amacıyla Microsoft ile birlikte çalışıyor. VMware böylece Azure hizmetleri sunabildiği gibi müşterilerinin VMware SD-WAN by VeloCloud gibi sanal ağ fonksiyonlarını (VNF) sorunsuz bir şekilde hizmete alabilmesini ve çalıştırabilmesini sağlıyor. Azure portalıyla tamamen entegre olan VMware SD-WAN çözümü, Azure Edge Zones'da Tak Çalıştır imkanı sunarken, müşterileri operasyonların ve sanal ağ fonksiyonlarının karmaşıklıklarından da koruyor. VMware SD-WAN, ağın durumunu göz önünde bulundurarak akıllı kararlar alabiliyor, hizmet seviyesi anlaşmalarıyla (SLA) uyumlu olacak şekilde en uygun ağ yolu üzerinden trafiği yönlendiriyor ve kullanıcı deneyiminin Office 365 veya Microsoft Teams gibi uygulamaları kullanırken iyileştirilmesine yardımcı oluyor.
 
Sanal Bulut Ağı, Uzaktan Çalışanları Güçlendiriyor
VMware NSX ve SD-WAN ile kurumlar işlerinin devamlılığını geleneksel uygulamalar ve SaaS uygulamaları için daha güvenli ve stabil erişimlerle destekliyor. Bu erişimler arasında Microsoft, Zoom, Vonage, Ring Central ve Windstream gibi sağlayıcılardan VoIP, UCaaS (Hizmet olarak Birleştirilmiş İletişim), birlikte çalışma ve VDI yer alıyor. VMware NSX ile müşteriler, kurumsal uygulamalara erişmek için sanal masaüstünü kullanarak işlerini uzaktan devam ettiren çalışanlarını koruyabiliyor. NSX aynı zamanda müşterilerin VDI ortamlarının güvenliğini mevcut ağ altyapılarında herhangi bir değişiklik yapmadan kolayca mikro bölümlendirmelerini ve kapsamlı bir şekilde iyileştirmelerini sağlıyor. VMware SD-WAN aynı zamanda evden çalışan kullanıcılara en uygun deneyimi sunuyor. VMware SD-WAN üzerinden yakın zamanda kurumsal yönlendirme ve güvenlik, analitik ve yönetimin yanı sıra iş devamlılığı ve evden çalışma için hizmete alma alanlarında önemli birçok iyileştirmeler sunuldu. Kurumların uzaktan çalışma yöntemine kısa sürede uyum sağlayabilmeleri için VMware Secure VDI with NSX ile kapsamlı bir çözümün yanı sıra ücretsiz deneme süresiyle VMware SD-WAN Work @Home ürününü sunuyor. Böylece iki tane Work @Home çözümünü paket olarak sunarak son kullanıcılara 100 çalışan için gerekli donanımı ve hizmeti 90 gün boyunca ücretsiz bir şekilde ulaştırıyor.
Erişilebilirlik
VMware NSX-T 3.0, herkesin erişimine açık durumda. VMware vRealize Network Insight 5.2'nin ise 1 Mayıs 2020'de sonlanan VMware'ın 2021 mali yılının birinci çeyreğinde/1 Mayıs 2020'ye kadar erişime açılması planlanıyor.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV