banner92

banner93

banner94
23 Mayıs 2019 Perşembe

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Erdoğan’la buluştu

AVRUPA’DA İSLAM KARŞITLIĞINA KARŞI NELER YAPILABİLİR?

03 Aralık 2018, 12:49
AVRUPA’DA İSLAM KARŞITLIĞINA KARŞI NELER YAPILABİLİR?
Prof. Dr. Faruk Şen

Avrupa’da İslamafobi 1992-1993 Solingen olaylarından sonra ortaya çıktı. Amerika’da 2001’deki bombalarla en üst noktaya erişti ve şuanda hala 28 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nde İslam’a karşıtlık her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz hafta Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer 10 yıldır yapılan İslam konferansına davet ettiği, Almanya’nın İslami kuruluş liderleri öğle yemeğinde Blutwurst denen Almanya’da domuz kanından yapılmış sucukları ikram etti. Almanya’da domuz eti yiyen Türkler bile Blutwurst’a karşı nefretle bakar. Böyle bir konuda Horst Seehofer’in yaptığı yalnız saygısızlık değil aşağılayıcı bir harekettir.

28’LİK AB VE İSLAM

Genel olarak 28 ülkelik AB’de 22 milyon Müslüman yaşıyor. Kaç ülkede İslam resmi din olarak tanındı diye bakarsanız çok ilginç sonuçlara varırsınız.

Yarım yüzyılın üstünde Müslümanların yaşadığı Avrupa ülkelerinde bugüne kadar İslam’ı resmi din olarak tanıyan tek ülke Avusturya’dır. Almanya’da yaşayan Müslüman 4,2 milyon, Fransa’da 6 milyon yaşamaktadır. Bu ülkelerde İslam hala resmi din olarak tanınmamıştır. Almanya’da 180 bin Musevi 140 bin Ortodoks din grubu olarak tanınırken bu kadar büyük İslam grubunun tanınmaması İslam’a karşı düşmanlığın başlamasının en büyük nedenlerinden biridir. Normal olarak bir din eşit olarak o toplumda kabul edilirse o dine karşı düşmanlık artmaz. Almanya’da tek bir Cumhurbaşkanı Christian Wulf İslam Almanya’nın ayrılmaz bir parçasıdır dediği için Cumhurbaşkanlığını kaybetmiş bir kişidir. Bu açıdan İslam’ın resmi din olarak tanınması konusunda ilk önce o ülkelerde yaşayan Müslüman toplumun temsilcilerinin ayağa kalkması lazım. Almanya’da İçişleri Bakanı Horst Seehofer domuz etinden yapılmış sucuğu Müslümanlara sunduğu zaman Müslümanların o topluluğu hemen terk edip tepkilerini koymaları lazımdı. Bunu yapmayan Müslüman toplumu temsilcileri de bu konuda hatalarını kabul etmeleri lazım. Bu açıdan İslam İşbirliği Örgütü ve Diyanet İşleri Teşkilatı yalnız Almanya’da cami yapmak için para toplamayıp İslam’ında bu ülkelerde tanınması için adım atmaları gereklidir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV