banner92

banner93

banner94
08 Ağustos 2020 Cumartesi

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Amikos’tan Beykoz’a Yolculuk

31 Temmuz 2020, 15:57
Amikos’tan Beykoz’a Yolculuk
Beykoz ilçesi farklı medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yapmış önemi bir ilçemizdir. Kısaca bu tarihi hatırlayacak olursak eğer Beykoz topraklarında Traklar ( Beblik Devleti ) Bitinyalılar, Roma İmparatorluğu, Pontus Krallığı, Bizans İmparatorluğu, Pers İmparatorluğu, Müslüman Araplar ve Osmanlı İmparatorluğu hüküm sürmüştür.


Eski adıyla Amikos (Beykoz) ilçesi İstanbul’un fethinden tam 51 yıl önce yani 1402’de Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezid tarafından fetih edilmiştir. Burada fetih edilen yer aslında imparatorluklar için stratejik bir önem arz eden Yoros Kalesiydi. Yoros Kalesinin stratejik öneminin olmasının nedeni ise İstanbul boğazının ve Karadeniz’e açılan denizin en dar bölge olmasıydı. Aynı zamanda imparatorlukların yüzyıllarca bu stratejik kale üzerinde savaşmalarının bir diğer nedeni ise Yoros Kalesi'ne benzer bir kalenin tam karşısında Rumeli Kavağı’nda da benzer bir kale olmasıydı. Bu iki kale arasına çekilen kalın zincirler (tıpkı Haliç’e çekilen gibi) sayesinde boğaza giriş engellenmiş ve İstanbul’un fethi neredeyse imkansız kılınmıştı. Ayrıca İstanbul’un fethi sırasındaki planların da Yoros kalesinde yapıldığı ve bu lokasyonun bir karargah  olarak kullanıldığı belirtilmektedir.


Osmanlı İmparatorluğunun sınırlarının içerisinde dahil edilen Amikos ilçesinin adı da o tarihten sonra önce Beykos (Beyköyü) ardından da günümüze Beykoz olan şekliyle değişerek gelmiştir.


Eskiden Beykoz dendiği zaman akla gelenler ise; 

Yemyeşil ormanları,

Birbirinden güzel mesire yerleri,

Bereketli toprakları,

Kıskandıran denizi,

Muhteşem yalıları ve birbirinden güzel dereleriydi.

Özellikle 14. Yüzyıldan sonra Beykoz’un Osmanlı sınırlarına dahil edilişiyle ve yine Osmanlının avcılığa olan ilgisiyle gözde bir yer haline gelmişti. Beykoz'un av alanına olan uygun arazisi, Osmanlı yöneticilerinin gözde yerlerinin en başındaydı.

Hatta bu avcılık merakı Beykoz’un gelişiminde önemli bir rol oynamıştır. Beykoz’un bugün dahi gözde olan köşkleri, padişahların ve önde gelen saray erkanlarının konaklayabilmesi için av köşkleri olarak inşa edilmişti. 

Özellikle on sekizinci yüzyıl öncesinde ok ve yaylar ile yapılan avlar, 18. yüzyıldan sonra yerini Avrupa’dan ithal edilen Saxon cinsi av köpeklerine, dolma çakmaklı tüfeklere ve daha sonrasında da fişek atan kırma tüfeklere bırakmıştır. 

Osmanlının farklı tarihi kalıntılarını Beykoz’un herhangi bir mahallesinde bulmak mümkündür. 

Tokat Kasrı ise bunlara güzel bir örnektir. Fatih Sultan Mehmet seferde olan sadrazamının gönderdiği haberi bugünkü Beykoz’un Tokatköy mahallesinde alır. Haber ‘’Tokat’ı aldık’’ müjdesidir. Bunun üzerine ise Fatih Sultan Mehmet "Tez şurada bir bahçe yapılsın ismine de Tokat bahçesi denilsin. Tokat surlarına benzeyen bir set çekilsin (…)" demiştir.

Yapıldığı tarihten itibaren Tokat Kasrı’na tahta geçen bütün Osmanlı Padişahları’nın rağbet gösterdikleri bilinen bir gerçektir. 

Yine Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi için kullandığı kızak ağaçları da Tokatköy’den getirttiği rivayet edilir. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en son yaptığı ‘’Korunmaya Değer Ağaçlar’’ listesine göre Beykoz’da tam 909 korunmaya değer ağaç tespit edilmiştir. 

Beykoz yüzölçümü olarak 240 km2’lik bir alanı kaplamaktadır ve bu alanın %60’ı ormanlık olduğu öngörülmektedir. 

Bu da İstanbul için büyük bir şüphesiz büyük bir değerdir. 

Bu değer ise İstanbul halkının dinlenme ihtiyacı için Beykoz’a yoğunlaşmasını ve Beykoz iç turizm için önemli bir kaynak olmaktadır. 

Özellikle aileler Beykoz’daki mesire alanlarını tercih ederken, gençler kamp alanlarını ve denizine daha yoğun ilgi göstermektedir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV