banner92

banner93

banner94
25 Mayıs 2018 Cuma

Almanya ile Kriz

28 Temmuz 2017, 14:06
Almanya ile Kriz
Dr.Ahmet Güler

Türkiye ve Almanya arasındaki kriz henüz tam zirvesine çıkmış bir durumda değil.
Her iki ülke arasındaki krizde kendisini biraz geride tutan Almanya başbakanı Merkel'in elinde Türkiye'ye karşı kullanabileceği daha bir çok koz var.

Tabii ki Türkiye'nin elinde de Almanya’ya karşı kullanabileceği imkanlar, kozlar mevcut.

Almanya başbakanı Merkel çok ince bir politikayla kendisini kriz ortamından biraz geride duruyor, ilerdeki görüşmeler için kapıyı açık tutuyor.

Cumhurbaşkanlığı referandumu sürecinde başlayan krizin ilk gerçek uyarıları bu hafta gelmeye başladı.

Dünyanın ekonomisinin en güçlü devletlerinden birisi olan Almanya elindeki kozlarının çok az bir kısmını bu hafta Türkiye'ye karşı devreye soktu:


Almanya'nın Başlattığı Eylemler

1. Alman Dışişleri bakanlığı Türkiye’ye gidecek Alman turistlere seyahat uyarısı yaptı.
Bu resmi uyarı ile Türkiye’ye gelecek Alman turistler korumasız kalacakları için Türk turizmi için çok kötü sonuçlar doğurabilir, bunun sonucunda da turistler tercihlerini başka ülkelere yaparlar.

2. Hermès kredi garanti fonu Türkiye'yi kapsamaktan çıkarılacak.
İşte bu, Türk ekonomisi için en tehlikeli gelişme olur. Zira Türkiye için Hermès fonunu kullanamayan Alman firmaları Türkiye'ye kesinlikle tek kuruş yatırım yapmazlar.

3. Gümrük Birliği anlaşmalarının kapsamının Türkiye lehinde geliştirilmesi görüşmeleri tamamen askıya alındı. Böylece Türkiye'nin ihracatının artması için çok büyük bir önem arz eden Gümrük Birliği anlaşmasının değiştirilmesi buzdolabına kaldırılmış oldu.

4. Nato çerçevesinde Almanya'yla birlikte yapılan tank, helikopter, silah üretimi ve yedek parça tedariki gibi silah sanayi ortak projeleri tamamen durduruldu.

5. Türkiye'nin Avrupa Birliği Geçiş Süreci projeleri için 2020 yılına kadar Türkiye'ye verilmesi öngörülen 4,75 milyar Euro tehlikeye girdi ve büyük ihtimalle bu fon kullandırılmayacak.


Erdoğan'ı Zarlamak İçin Almanya'nın Diğer Kozları Neler?

1. Almanya Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye gidecek turistler için tam tehlike uyarısı verebilir, bu uyarıyı verirse Almanya'dan gelecek turist sayısı %90 düşer. Diğer AB ülkeleri de Almanya'nın bu kararına katılır. Türk turizmi tam çöker.
2. Avrupa Birliği görüşmeleri tamamen durdurulabilir. Avrupa Birliği yardımları tamamen kesilebilir, Türkiye'deki bir çok proje devre dışı kalır.
3. Türkiye'deki tüm yabancı sermaye yatırımlarının %60'ı Avrupa Birliği ülkelerinden gelmektedir. Türkiye ihracatının %52'si AB ülkelerinedir. 
Almanya, Avrupa Birliğini Türkiye'ye karşı ortak ekonomik engelleme boykotuna karar almaya zorlar. Geçen sene Lüksemburg'da Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları Türkiye'yi ekonomik abluka kararı almışlardı. Almanya AB'nin bu kararına karşı çıkmış, AB'nin Türkiye'ye ortak ekonomik yaptırım uygulamasına izin vermemiş, Türkiye tarafını tutmuştu.
Sadece bu eylem bile Türkiye'nin tamamen bir ekonomik krize girmesine neden olabilir.
Türkiye ihracatının yarı yarıya azalması Türkiye'yi ekonomik felakete sürükler.
4. Türk politikacılarının Avrupa Birliği ülkelerindeki bankalardaki hesaplarının dondurulması da söz konusu olabilir.
Bu uygulama Libya lideri Muammer Kaddafi ve bir çok başka Afrika ülkesi liderlerine karşı yapılmıştı.


Türkiye'nin Almanya'ya Karşı Kozları

1. Avrupa Birliği ile ortaklaşa yapılan bir mülteci anlaşması var. Türkiye bu mülteci anlaşmasından tek taraflı olarak vazgeçebilir, milyonlarca Suriyeli mülteci Avrupa Birliği'nin kapısına dayanabilir.

2. Halihazırda Türkiye'de tutuklu olan ve hapiste bulunan Alman mahkümlarının mahkumiyet şartları zorlanabilir. Türkiye'de 10.000'in üzerinde Alman Vatandaşı yaşamakta, bunların birçoğu tutuklanabilir.

3.Türkiye Avrupa Birliği ile ön Asya arasındaki tampon ülke olma durumundan çıkabilir, Rusya'ya daha fazla yakınlaşma gösterebilir. Bu da Avrupa Birliği politikası için bir felaket olur. Türkiye Avrupa Birliği ile Asya arasında anahtar bir ülke konumunda ve tampon görevi görüyor.
Türkiye'nin ön Asya’ya dahil olması ile Irak, Suriye gibi terörist ülkeler direk Avrupa Birliği ile sınır komşusu olacaklar.

4. Alman ordusu için Türkiye çok önemli bir stratejik konuma sahip.
İncirlikten çekilseler bile Nato içindeki görevi dolayısıyla Alman Ordusu hala Konya'da. 
Alman ordusunun tamamen Türkiye dışına itilmesi Almanya'nın nato içindeki konumunu sorgular bir duruma sokar.
Almanya bu riski göze alamaz.

5. Türkiye'nin elindeki belki de en önemli koz Almanya'da yaşayan 3 milyonun üzerindeki Türk kökenli vatandaşlardır.
Bu vatandaşların %70'i Erdoğan'ı desteklemektedirler.
Erdoğan bu vatandaşların üzerinden Almanya'yı çok ciddi sıkıntılara sokabilir, eylemler yapmaya çağırabilir.
Bu nedenle Alman Dışişleri Bakanı Siegmar Gabriel dün Türklere Türkçe olarak siz bizim vatandaşımızsınız, siz Alman vatandaşısınız, Türkiye ile kavgalı da olsak biz size hiçbir şey yapmayacağız diye bir çağrı yaptı.

Sonuca bakarsak sonbahar sonu Almanya'da genel seçimler var.
Bizim tarafımızdan fitillenen Türkiye Almanya düşmanlığı Almanya'daki seçimlerde malzeme olacak gibi görünüyor.
Nasıl ki referandumda Almanya’ya düşmanca tavır takınılması Türkiye'de iç politika malzemesi olarak kullanıldı ise, Almanya'da aynı enstrümenti kullanarak Erdoğan ve Türkiye düşmanlığını seçimlerde oya çevirmeye çalışacak.

Bu arada en büyük zarar, Almanya'da doğmuş Almanya'da büyümüş ve hayatını Almanya'da ikame ettiren Türkiye kökenli vatandaşlara yönelik olacak.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SAYFALAR
  ARŞİV

  banner82