banner92

banner93

banner94
09 Ağustos 2020 Pazar

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

ABD İRAN KRİZİNİN TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ

10 Ocak 2020, 11:33
ABD İRAN KRİZİNİN TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ
Selçuk Akınay
 

ABD İRAN KRİZİNİN TÜRKİYE’YE OLASI ETKİLERİ

Abd İran arasında kritik bir krize dönüşecek olan olayın başlangıcı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ile birlikte tırmanan gerginliğin Türkiye’nin 2020 ekonomik ajandasında önemli sonuçlar doğuracağının bilinmesi gerekir.

Krizin büyümesinin Türkiye için Güvenlik açısından ciddi etkiler yapması olasıdır. Türkiye’nin güvenliği açısından en büyük tehdidi oluşturan PKK’nın ülkemizin sınır ötesinde Irak ve Suriye’de oluşan otorite boşluklarını değerlendirip kendisine özerk alanlar oluşturarak bu bölgelerde güçlendiğini hatırlayalım. Irak’ın ABD ve müttefiklerine karşı yaşadığı savaşın ardından sürüklendiği kaosun etkisiyle birlikte kuzeyde oluşturulan otorite boşluğu, PKK’nın bölgeye iyice yerleşmesine imkan vermişti. Aynı şekilde Suriye’nin iç savaşa sürüklenmesinin ardından bölgede oluşan boşluktan faydalanan PKK ve YPG’nin yerleşmesine yol açmıştı. Her iki ülkenin kendi topraklarını terör örgütlerinden arındırması konusunda gerekli güce sahip olmadığı bilinmesi ile Türkiye bu bölgelere sınır ötesi operasyon yapmak zorunda kalmıştır. Türkiye’nin jeopolitik olarak önemli bir bölgede olması ile birlikte bölgenin yer altı petrol ve diğer kaynaklarının zengin olması ile beraberinde aktörlerin yoğun olarak güç mücadelesi ve hakimiyetini sürdürmeye çalışması bölgeyi daha önemli hale getirmektedir. Bu bağlamda coğrafyamızda sadece petrol ve Bankacılık sektörleri değil turizm gibi alanları da etkileyeceği olasıdır.2020 yılında döviz kurunda beklediğimiz birçok olumsuz haberin yanında artık nur topu gibi bir savaş ihtimalide ülkemizin kucağında.    

2019 un en çok kazandıran enstrümanı olan altınında jeopolitik riskleri sevmesi ve fiyatlaması hasebiyle bu yılında en çok kazandıranı olmasını beklemekteyiz. Sonuç olarak krizin büyümesi Türkiye için güvenlik ve ekonomik açısından ciddi etkilere yol açabileceği olasıdır. Suriye’de süren iç savaşın olumsuz etkileri olarak büyük bir göçün ülkemize giriş yapmasının etkilerini üzerimizden atamamışken yeni bir İran ABD krizi sonrası İran’dan gelebilecek yoğun bir mülteci dalgasıyla işin vehameti ciddi görünmektedir. Türkiye bu krizde ılımlı bir tavır takınarak tarafları tüm süreçlerle birlikte diplomatik yollarla sorunları çözmeye davet etmesi şimdilik yapılabilecek başarılı bir yaklaşım olacaktır.

ABD İran krizinin mümkün olduğunca tarafların caydırıcılık stratejisi ve diplomatik kanallarla ilerlemesi her iki taraf için daha sağlıklı sonuçlar getireceğine inanıyorum.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV