banner92

banner93

banner94
20 Nisan 2019 Cumartesi

Kültür A.Ş İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin doğru dürüst çalışan kurumlarının başında geliyor

21.yy'da Japonya'nın Konumu ve Türkiye-Japonya İlişkileri

05 Ekim 2018, 14:45
21.yy'da Japonya'nın Konumu ve Türkiye-Japonya İlişkileri
 

Akdeniz Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu'nda düzenlenen "Asia In The 21.st Century and Japan"  konulu konferanstaydım. Japonya'nın Ankara Büyükelçisi AkioMıyajima'nın sunumuyla Asya'daki gelişmeler ve Japonya'nın konumu ele alındı. Büyükelçi önce dünyanın en büyük ekonomilerinin gelecek yıllarda değişiminden bahsetti. Dünyanın merkezinin artık Batı'dan, Doğu'ya kaydığını ve ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump'ın etkisini şiddetlendirdiği  ticaret savaşlarının esas kaynağınında bu olduğunu aktardı. Özellikle AB ülkelerinin nüfusunun yaşlandığını ve demografik durumun etkisi ilerleyen yıllarda bu ülkelerde büyüme hızında duraklama ( şu an olduğu üzere) ve daralmaya neden olacağını söyledi. 2050 yılında Büyükelçi'ye göre dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi sırasıyla; Çin, Hindistan, ABD, Endonezya, Japonya, Brezilya, Meksika, Güney Kore, Almanya ve Vietnam. Türkiye'nin ise dünyanın en büyük 14. ekonomisi olacağını belirtti. Kişi başına düşen milli hasılada ise bu listenin günümüze benzer nitelikler taşıyacağını düşünüyorum. Yine AB ülkeleri başı çekecektir. Büyükelçi günümüzün en önemli ihracaat alanının teknolojik ürünler olduğunu ve bu pazarda başı Japonya'nın çektiğini söyledi.   

 

Japonya'nın 21.yy'da Konumu:

 

Japonya, Asya'nın Çin'den sonra 2. ve dünyanın ise 3. büyük ekonomisidir. Dünya ekonomisinin yaklaşık 5.91'ni oluşturuyor. Japonya Türkiye'den neredeyse 6 kat daha da büyük bir ekonomiye sahip. Bölgesinde en büyük ihracaat rakibi ise Çin. Büyükelçi aynı zamanda AB ile yeni bir serbest ticaret antlaşması imzaladıklarını  söyledi. Büyükelçi ekonomi dışında Güneydoğu Asya'da yaşanan askeri ve politik gerginliklere de değindi. Kuzey Kore'nin nükleer denemelerinin Kim Jong döneminde zirveye çıktığını ve bu durumun Japonya'nın ulusal güvenliğine tehdit olduğunu aktardı. Güney Kore ve Kuzey Kore liderlerinin biraraya gelmesine de atıfta bulunarak, nükleer silahsızlanma antlaşmasının korunması gerektiğini söyledi. Güvenik konusunda Japonya Güney Kore'den farklı olarak ABD etkisinde olan bir ülke değil. Rusya, Kuzey Kore ve Çin ile askeri konularda ABD ile ittifak olsa da daha çok kendi güvenliğini sağlayan bir ülke.

Bir diğer konu ise Japonya'nın maruz kaldığı deprem ve Tsunamilerin Japonya'yı ciddi bir şekilde etkilemesi. Japonya 2011'de yaşanan deprem ve Tsunami felaketinin acılarını yeni yeni saran bir ülke. Büyükelçi 2011 yılında yaşanan felakette Türkiye'den gelen AFAD ekibine minettar olduğunu söyledi.

 

Türkiye-Japonya İlişkileri:

 

Büyükelçi'den Türkiye-Japonya ilişkilerine dair çok ilginç bilgiler edindim. Osmanlı Devleti'nden  Japonya'ya göçmüş İmam Abdülreşit İbrahim'in,  Tokyo'da 19.yy'da bugün adı Tokyo Merkez Camii olan  camiyi yaptırması ve popüler kültürde de yer bulan Ertuğrul gemimizin hüzünlü olayı, İran-Irak Savaşı'nda İran'da mahsur kalan Japon vatandaşlarının THY tarafından kurtarılmasını,  Türkiye-Japonya ilişkilerinin ne kadar köklü olduğunu göstermektedir.

Büyükelçi ekonomik ilişkilere de değindi. Japonya'nın küresel markalarının Türkiye'de üretim yapıp dünyaya ihracaat etmesini, hatta bu konuda otomotiv sektöründe yer alan Toyota'nın Türkiye'nin en büyük otomotiv ihracaat firması olduğunu söyledi. Büyükelçi Türkiye ile serbest ticaret antlaşmasının olduğunu ve AB ile Japonya arasında Türkiye'nin bir köprü olduğunu ifade etti. Japon Büyükelçi Türkiye'nin AB ile Gümrük Birliğini güncellemesinin Japonya içinde önmeli olduğunu aktardı.Türkiye ile japonya arasında 11 ticaret antlaşmasının olduğunu söyleyen Büyükelçi 12.'si içinde tarih verdi. 2019 yılında G-20 zirvesine ev sahipliği yapacak olan Japonya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ında katılım göstermesi ile 12. ticaret antlaşmasının yapılabileceğini açıkladı. Türkiye ile ilgili de bir değerlendirme yapan Büyükelçi, Türkçe öğrenmeye çalıştığını fakat çok zor bir dil olduğunu söyledi. Türkiye'nin Suriye İç Savaş'ından en olumsuz etkilenen ülke olduğunu ve Türkiye'nin güvenlik sorunlarını aşacak güce sahip olduğunu ekledi.

Konferans sonunda Büyükelçi AkioMıyajima'ya sormak istediğim özel bir soru vardı o da Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne mi, yoksa Shangay Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne  katılımının Türkiye için daha kazançlı olacağını sordum.  Büyükelçi'ye bu soruyu sormamın nedeni ise AB ile uzun yıllar tam üyelik için müzakereler yürüten Türkiye'nin, Suriye özelinde Rusya, İran ile yakınlaşması sonucu Türkiye'nin ekseninin AB'den Shangay Ekonomik İşbirliği Örgütü'ne kaymasının, TV'lerde tartışılmasının önünü açılmasıydı. Büyükelçi Türkiye'nin tam üyelik yolunda eksikliklerinin olduğunu söyledi. O sıra hukuk ve demokrasi açısından mı diye sorduğum da evet dedi. Bunun dışında Türkiye için AB'ye tam üyeliğin büyük bir ideal olduğunu ve Türkiye'nin vazgeçmemesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'nin önemli bir ticaret partneri Japonya'nın da Shangay ülkeleri yerine Batı'yla bütünleşmesi  aslında bu durumun bizim için ilişkilerimizin güçlü olması gereken tarafın, özellikle AB olmasının  gereği olarak da görmekteyim. Büyükelçi aynı zamanda Türkiye'nin stratejik konumundan ötürü de her iki kıtaya da dengeli olmasının da gerektiğini söyledi.

 

Dünya değişiyor, dünyada artık güçlü olan ülkeler haklı ya da haksız girdiği her mücadeleyi kazanıyor. Japonya Türkiye için tıpkı Güney Kore gibi iyi bir rol model ülke. Dünyada söz sahibi olmak istiyorsak teknoloji üretmek zorundayız. Türkiye şu an içinde olduğu ekonomik krizden dersler çıkarmalı ve Yeni Ekonomi Politikası ile başlatacağı yapısal reformun merkezine inşaat-AVM ekonomisini değil, katma değeri yüksek olan ürünleri koymalıdır. Endüstri 4.0'ı kaçırdığımız gibi 5.0'da kaçırırsak, daha çok uzun yıllar haklıyken bile haksız ülke konumunda oluruz.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV