banner92

banner93

banner94
09 Temmuz 2020 Perşembe

URUMÇİ’DEKİ KATLİAMIN 11. YIL DÖNÜMÜ

KORONAVİRÜS’TEN SONRA EKONOMİ, DIŞ POLİTİKA VE SOSYAL YAŞAMDA NELER GERÇEKLEŞMELİ?

26 Mayıs 2020, 14:22
 KORONAVİRÜS’TEN SONRA EKONOMİ, DIŞ POLİTİKA VE SOSYAL YAŞAMDA NELER GERÇEKLEŞMELİ?
Prof. Dr. Faruk Şen
Cumhurbaşkanı Ramazan Bayramı’ndan sonra, Koronaavirüs konusunda çifte bayram yaşayacağımızı söylemişti. Ramazan Bayramı’nın sonuna gelindi. Şimdi önümüzdeki günlerde çifte bayramı nasıl yaşayacağız? İlk olarak Türkiye’nin bir üretim seferberliğine başlaması gerektiğini biliyoruz. Sosyal yaşama kan vermek için üretimini durdurmuş veya asgari çalışan tüm kuruluşların tam üretime geçmeleri gerekir. Hem iç tüketimde hem de Türkiye’nin ihracatında bir hareketlilik başlar.

TURİZMDE ATILMASI GEREKEN ADIMLAR

Ekonomide diğer bir gelişmede de artık turizme hız vermemiz lazım. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Mass, Mallorca başta olmak üzere Yunanistan, Romanya, Hırvatistan gibi ülkelere 15 Haziran’dan itibaren turist göndereceklerini ifade etti. Aynı kararı Almanya Türkiye içinde uygulamayacak. Bu konuda bizimde bastırmamız lazım. Almanya’da yaşayan 3,2 milyon Türk de orada lobi faaliyetleri için harekete geçer.

DIŞ POLİTİKADA ATILMASI GEREKEN ADIMLAR

Dış politikada AB ile olan ilişkilerimize hız vermemiz lazım. Gümrük Birliği’nin yenileşmesi başta olmak üzere son günlerde TAVAK Vakfı olarak sürekli gündeme getirdiğimiz  “özel statü” konusunda baskı yapmamız lazım. Türkiye AB’nin çok kahrını çekti. 5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacıya baktı. AB Gümrük Birliği Antlaşmasını güncellenmesi başta olmak üzere Schengen Vizesi ve diğer konularda da Türkiye’ye karşı ciddi adımlar atması gerektiğinin de bilincinde. Şu anda Avrupa ülkelerinde Türkiye’ye karşı olumlu bir hava esiyor. Türkiye bu havayı daha da pekiştirebilir.

DOĞU AKDENİZ’DEKİ SON GELİŞMELER

Bir diğer gelişme de Mavi Vatan Projesi’nde Türkiye’nin katiyetle geri adım atmaması gerekiyor. Bu proje ile Türkiye, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Mısır gibi ülkelerin önünü kesti ve Libya’da ciddi başarılar elde etti. Hafter güçleri yavaş yavaş Libya’dan çekiliyorlar.

Öte yandan Doğu Akdeniz konusunda bize yakınlaşan İsrail ve Mısır ile de Türkiye’nin makul bir antlaşma yapması lazım. Türkiye’nin önünü açacak en önemli gelişme Suriyeli geçici sığınmacıların ülkelerine geri dönmesinden geçiyor. Türkiye 5,4 milyon Suriyeli geçici sığınmacıya bakmak zorunda değil, ulusal geliri 8000 $ altına düşen bir ülke başka ülkelerin vatandaşlarına karşı sorumluluğumuzu getiremeyebiliriz.    

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV