banner92

banner93

banner94
03 Temmuz 2020 Cuma

FARUK ŞEN SPUTNİK TR'DE TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

AVRUPALI TÜRKLERDEKİ GERİ DÖNÜŞ EĞİLİMİ SON YILLARDA TAM ANLAMIYLA DÜŞÜŞÜ GÖSTERİYOR

07 Haziran 2019, 11:29
 AVRUPALI TÜRKLERDEKİ GERİ DÖNÜŞ EĞİLİMİ SON YILLARDA TAM ANLAMIYLA DÜŞÜŞÜ GÖSTERİYOR
Prof. Dr. Faruk Şen

Avrupa’da 3 milyon 200 bini Almanya olmak üzere Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerinde yaşayan toplam 5,7 milyon Türk, ülkelerine dönmeyi düşünmüyorlar. 2006-2013 yılları arasında sadece Almanya’dan 253 bin Türk, büyük bir beklenti ile Türkiye’ye dönmüş burada iş kurma veya işe girme konusunda çaba göstermişti. Bu Almanya’dan Türkiye’ye en büyük geri dönüş hareketiydi.

2006-2013 YILLARI ARASINDA GERİ DÖNENLERİN SAYISI 360 BİN SINIRINI AŞMIŞTI

Tüm Avrupa Birliği’ne baktığınız zaman bu süreç zarfında dönenlerin sayısı 360 bin sınırını aşmıştı. Bu süreçte Türkiye’ye dönen insanlarımızın büyük bir çoğunluğu Türkiye’de başarılı olamamaları nedeniyle tekrar köprüleri attıkları eski ülkelerine geri döndüler.

ALMANYA’DAKİ TÜRK EMEKLİLER YAŞAMLARINI 6 AY TÜRKİYE’DE 6 AY ALMANYA’DA SÜRDÜRÜYORLAR

Bu çerçevede daha sonra Türkiye’de iş kurmak veya iş bulmak için giden gençlerimiz tam anlamıyla sayısal olarak düşüş gösterdi. Almanya’daki Türk emekliler bile artık geri dönmeden 6 ay Türkiye 6 ay Almanya’da yaşamlarını sürdürüyorlar. Türkiye’deki ekonomik sorunlar işsizliğin büyük boyutlara varması Türk politikasına şüphe ile bakmaları bu insanların geri dönüşünü önlüyor.

Diğer taraftan Türkiye’deki insanların büyük bir çoğunluğunun da ne yapıp yapıp Avrupa’ya adım atmak istedikleri ortaya çıkıyor. Yüzlerce binlerce Türk, Avrupa’ya gidip çalışma olanaklarını araştırma içine girdiler. Ekonomik krizden sıkılan Türkiye’deki insanlar ‘’ben Avrupa’da ne yapabilirim’’ çabası içine giriyorlar.

AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNİN SCHENGEN VİZESİNİ KALDIRMA İSTEMLERİ DE SIFIRA İNDİ

Özellikle son yıllarda Avrupa ülkelerine yönelik sığınma taleplerinin artması Avrupa Birliği ülkelerinin Schengen vizesini kaldırma konusundaki istemlerini de sıfıra indirdi. Uzun bir süre daha Schengen vizesi Türkiye ve insanlar için geçerliliğini koruyacak. Ukrayna, Gürcistan gibi ülkeleri her türlü olanağı tanıyan Avrupa Birliği, Türkiye’den gelecek olan yeni akımdan çekiniyor.

Avrupalı Türkler başta Almanya olmak üzere yaşadıkları ülkelerde mutlu değiller. Her ne kadar bu ülkelerde işsizlik az olsa bile Türk insandaki işsizlik yaşadıkları ülkelerdeki işsizliği iki katını geçmiş bulunuyor. Yalnız Almanya’da yaşayan Türklerin %24’ü işsiz ve %40’ı da fakirlik sınırının altında yaşıyor.

AVRUPALI TÜRK GENÇLERİ DAHA EĞLENCELİ ÜLKELERİ TERCİH EDİYORLAR

 Buna rağmen Türkiye bu insanların yalnız tatilde geleceği ülke konumunu koruyor. Avrupalı Türk gençleri de artık Türkiye yerine daha canlı daha eğlenceli ülkelere gidiyorlar. İspanya, Portekiz, İtalya ve ABD bu ülkelerin başında geliyor.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SAYFALAR
  ARŞİV