banner92

banner93

banner94
14 Temmuz 2020 Salı

URUMÇİ’DEKİ KATLİAMIN 11. YIL DÖNÜMÜ

AVRUPALI TÜRKLER EKİM AYINDA AVRUPA’YA GİDİŞLERİNİN 58’NCİ YILINI KUTLAYACAKLAR

07 Ağustos 2019, 17:04
 AVRUPALI TÜRKLER EKİM AYINDA AVRUPA’YA GİDİŞLERİNİN 58’NCİ YILINI KUTLAYACAKLAR
Prof. Dr. Faruk Şen

 Türkiye Cumhuriyeti tarihinde iç göç çok olmuştur. Balkan ülkelerinden Türkiye’ye gelişler Orta Asya’dan Kafkaslarda Türk kökenli insanlarımız hep Türkiye’ye gelmişlerdi. Uygurlardan gelenleri de bunlara katabiliriz. Türkiye cumhuriyeti tarihinde ciddi göç hareketi 31 Ekim 1961’de Almanya’da imzalanan göç anlaşmasıyla gerçekleşti. İlk olarak 6800 Türkün gittiği Almanya’da bugün 3milyon 200 bin Türk kökenli göçmen yaşarken tüm Avrupa Birliği ülkelerindeki göçmen sayımız 5,7 milyona ulaştı. Bu insanlar bu zaman zarfında Türkiye’ye büyük ölçüde katkıda bulundular. Yaşadıkları ülkelerde de ucuz iş gücü olarak gelişmelerde yer alan insanların Türkiye’ye yaptıkları katkıları birçok başlıkta toplayabiliriz.

1- AVRUPALI TÜRKLERİN TÜRKİYE’YE GÖNDERDİKLERİ DÖVİZLER

60-70’li yıllarda Türk işçilerinin ülkelerine gönderdikleri dövizler neredeyse ihracatımıza yaklaşmıştı. 80-90’lı yıllarda da Türkiye’deki ekonomik kriz süreçlerinde bu insanların gönderdikleri dövizlerle Türkiye dış ticaret açığını kapatan bir ülke haline gelmişti. 2000’li yıllardan itibaren artık yaşadıkları ülkelere kök salan insanlarımızın büyük ölçüde Türkiye’ye döviz göndermediklerini görüyoruz. Buna karşılık Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı’nın son yedi yılda yaptığı araştırmalar kapsamında bu insanların ciddi bir şekilde turist olarak Türkiye’ye geldikleri ve büyük ekonomik katkıda bulundukları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu insanların Türkiye’de aldıkları gayrimenkuller yaptıkları yaptırımlarla yabana atılacak oranda değildir.

2- YAŞADIKLARI ÜLKELERDE TÜRKİYE’YE YÖNELİK YAPTIKLARI LOBİ FAALİYETLERİ

Avrupa ülkelerine giden insanlarımız dernekleşme konusunda büyük aşama göstermişler ve oluşturdukları derneklerle hem kendi haklarını aramışlar hem de Türkiye’nin tanıtımına ve Türkiye’ye yapılan haksızlıklara karşı büyük savaşlar vermişlerdir. İlk önce öğrenci dernekleriyle başlayan bu gelişme daha sonra işçi işveren hemşehri dernekleri olarak gelişme göstermiştir. Bunlar Türkiye için yabana atılmayacak gelişmelerdir. Düşünün dünyanın hangi ülkesi böyle bir olanağa sahip olmuştur. O ülkeye giden insanlarımız Türkiye için ciddi elçilik görevleri yapmışlardır.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  SAYFALAR
  ARŞİV