banner92

banner93

banner94
21 Eylül 2020 Pazartesi

TAVAK: Avrupa ve Türkiye arasında köprü oluşturmak görevimiz

“SU”DAN KONULAR

28 Ağustos 2020, 10:25
“SU”DAN KONULAR
Ergun GÖKNEL
 

Sevgili okuyucular,

 

Yaklaşık iki aydır yazmıyordum.

Neden? derseniz, aynı konuları tekrarlamak istemediğimden....

Çünkü düşünceme göre şu anda kamuoyu ancak uzun vadede çözülebilecek sorunlar, veya gündem değitirecek konularla meşgul ediliyor.

Çok kısa sürede karşılaşacağımız yaşamsal konulara hemen hemen hiç değinen yok.

Şimdi soracaksınız, bu kısa süredeki yaşamsal sorun nedir.?

Hemen söyleyeyim, sonra da açıklayacağım.

 

SU gene SU

 

27 Ağustos 2020 tarihi itibariıyle İstanbul’a su sağlayan barajların toplam doluluk oranı % 48,61.

Günde barajlardan verilen su miktarı yaklaşık 3 milyon M3(Temmuz 2010’de 3.167.260 M3). Bu miktar günde baraj doluluk oranında % 0,30-0,35 bir düşüşe sebep oluyor.

İstanbul suyunu Batı ve Doğusunda 150 km mesafeden alıyor. Ve bu bölgede 6-7 yılda olağanüstü bir kuraklık yaşanıyor.

Bu bölgede son tehlikeli kuraklık 2014 yılında yaşanmıştı, yani 6 yıl önce. 31 Ağustos 2014 günü baraj doluluk oranı % 15,68 idi.

 

İstanbul’da yağmur mevsimi 3 yıl öncesine kadar 15 Ekim civarında başlardı. Son üç yıldır bu tarih Kasım ayı sonuna kaymıştır.

 

Bütün bu gerçekleri dikkate alırsak Ekim 2020 sonunda baraj doluluk oranı % 27-28 dolaylarında olacaktır. Bu da yeterince endişe vericidir.

Kısaca 2021 yılı için acilen önlem alınması gerekir.

 

İBB Başkanımız Sayın İmamoğlu haftalardır Kanal İstanbul projesi ile meşguldür.

Evet!.. Bu proje de İstanbul’a çok büyük zarar verecek bir çılgınlıktır. Faklat yapılıp yapılamayacağı, bütünn hazırlıklara ve atılan nutuklara rağmen, henüz meçhuldür.

 

Sayın İmamöoğlu’nun önceliğinin İstanbul’un su sorununu uzun bir süre için çözebilecek olan “Melen Barajı” olması gerekir. Bilindiği gibi, bu barajın su tutma seti kayadolgu yerine beton olarak yapılmıştır. Bu yanlışlık nsebebiyle de sette çatlaklar meydana gelmiştir. Kısacası su tutulamamaktadır.

 

Sayın İmamoğlu, muhtemel su sıkıntısı konusunda kamuoyunu, gerekli şekilde aydınlatıp bilgi vererek, aydınlatmalı ve barajın DSİ tarafından bir an önce yeniden yapılmasını gündeme getirmeli, DSİ’yi her gün ama her gün uyarmalıdır.

 

Bir süre önce, barajın çatlak set duvarına parmaklarını sokarak yaptığı “show” gibi yetersiz hareketlerin bir faydası yoktur. Gerçekler açıkça ve yalın bir dille halkımıza anlatılmalıdır.

 

Kısaca diyoruz ki: “Show” yapmayalım. Gerçek ve gerekli gündem maddeleri ile kamuoyunu aydınlatalım.

 

İşte, bugünkü “SU”dan konumuz buydu.

Ne çare ki, anlamayana  “davul zurna az....”

 

 

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SAYFALAR
    ARŞİV